„Ano, je to tak, oblíbené pochoutky budou letos stát stejně jako loni. Jediná změna je u ceny vody, kdy letos bude stát místo 50 korun 40,“ potvrdila Blesku mluvčí trhů na Staroměstském a Václavském náměstí Hanka Tietze s tím, že za klobásu v bagetě zaplatí návštěvníci trhů 60 korun, za oblíbenou pochoutku trdelník také 60 korun a za svařák 50 korun.

Vánoční trhy startují už v sobotu, oficiálně úderem 17. hodiny, kdy se rozsvítí stromek. Organizátoři pro letošní rok vymysleli nový způsob jeho osvětlení, poprvé v historii bude mít funkci stmívání a světla budou i blikat do hudby!

Za tolik se letos najíme

Kuřecí špíz v bagetě: 100 Kč
Klobása v bagetě: 60 Kč
Párek v rohlíku: 35 Kč
Vařená kukuřice: 50 Kč
Trdelník: 60 Kč
Vánoční rybí polévka: 45 Kč
Pivo: 50 Kč
Svařák: 50 Kč
Voda: 40 Kč

První byly ve Vídni

Trhy spojené s oslavou Vánoc mají původ ve středověku – v Rakousku a Německu, odkud se rozšířily do celého světa. Staly se nedílnou součástí vánočních tradic a přesto, že dříve sloužily k tomu, aby si lidé na začátku studeného období nakoupili zásoby k přežití zimy. Pro většinu rodin dnes znamenají jediné – zahájení Vánoc. Mezi první vánoční trhy patří například Drážďanské trhy, které se konaly už v roce 1434. Nejstarší jsou však vídeňské, jejich historie sahá až do roku 1294.

Vánoční strom málem neprojel Pařížskou

Při kácení dvaasedmdesátiletého stromu se organizátoři pochlubili, že se jedná o jeden z nejhezčích stromů v historii trhů. A jak se během převozu na Staroměstské náměstí ukázalo i nejhustších a nejširších. Málem se nevešel do Pařížské ulice, a proto se muselo jet pomaleji a došlo ke zpoždění. Na místo určení dorazil strom včera po půl druhé ráno. A po dvaceti minutách už stál. Teď už je v rukou dekoratérů.

Fotogalerie
18 fotografií