Pětašedesátiletý Tono Stano patří k nejuznávanějším fotografům česko-slovenské scény. Narodil se na Slovensku, žije v Praze. Patří ke generaci fotografů, kteří počátkem 80. let studovali na pražské FAMU a výrazně ovlivnili fotografii v obou zemích někdejší federace. Proslavil se zejména černobílými snímky ženských aktů a portrétů.

„Výstava v prostorách Městské knihovny představí jak práce vzniklé na střední škole, které jsou překvapivé svou otevřeností, invencí a smyslem pro filmové vidění, tak aktuální tvorbu: důmyslné portréty či práce kombinující malbu a fotografické postupy,“ uvedla GHMP.

Kurátorkou výstavy je ředitelka galerie Magdalena Juříková spolu s Helenou Musilovou. „Spolu s autorem jsme se pohroužily do jeho rozsáhlého archivu a vedle dnes už ikonických figurálních kompozic, portrétů a inscenovaných fotografií jsme nalézaly i méně známé a dosud nezveřejněné snímky, které nám pomohly příběh Tona Stana načrtnout z nových perspektiv,“ uvedly kurátorky.

Stano je známý zejména figurálními kompozicemi, hlavním prvkem je lidské, především ženské tělo. Nahota ve Stanově pojetí je podle kurátorek přirozenou součástí lidského života. Jeho fotografie mohou být zároveň dráždivé, humorné i provokující, je v nich nadsázka i touha po kráse, uvedly. K unikátní výstavě vznikl také katalog, který vydalo nakladatelství Slovart.

Vedle volné tvorby mohou návštěvníci vidět i Stanovy práce pro veřejné subjekty či události. Stano například dlouhodobě spolupracuje s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary, pro který vytvořil rozsáhlou sérii portrétů světových osobností filmu. Pro přehlídku navrhl i cenu pro vítěze - bronzovou sošku ženy nesoucí na hrudi křišťálovou kouli. 

Tono Stano vychází z inscenované fotografie, v jeho práci lze najít i klasické přístupy, jako jsou portrét či fotografie a instalace v krajině, nebo naopak experimentální série či konceptuální fotografie. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha soukromých i veřejných sbírkách - mimo jiné v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, v Moravské galerii v Brně, v Národní knihovně v Paříži či v Uměleckém institutu v Chicagu.

Fotogalerie
3 fotografie