Na výstavě je možné si prohlédnout betlémy různých rozměrů, z různých materiálů i různého zpracování. Sám pořadatel výstavy, ředitel muzea Vánoc v Ořechu Vladimír Glaser říká, že pestrost výstavy byla jedním z hlavních záměrů: „Chtěli jsme, aby lidé viděli, z čeho všeho se betlémy dají dělat. Mimo jiné také proto, aby si lidé mohli odnést nějaký vzor a aby se doma ať už před vánocemi nebo po nich zkusili také nějaký betlém vytvořit,“ řekl Vladimír Glaser Blesku.

Hned u vstupu zaujme pozornost každého návštěvníka šestimetrový vyřezávaný betlém, není divu, že právě on je jedním z rekordmanů této výstavy. „Betlém od Josefa Haldy z Orlických hor je rekordní počtem figur. V lednu byl zapsán do knihy rekordů a od té doby do něj přidal dalších asi 300 objektů – figur, zvířátek, stromů a podobně. Je tam tolik postaviček, že už to vypadá jako spartakiáda. Kdyby ho ještě rozšířil o další metry, už by se nevešel na žádnou výstavu. Vyřezává ho od roku 2000 a kombinuje v něm příběh Ježíška a Anny II.,“ uvedl pořadatel výstavy. Celkem je na něm přes 2 000 figur.

Na výstavě betlémů v Břevnovském klášteře jsou k vidění betlémy různých druhů, velikostí i zpracování
Autor: Blesk

Dalším rekordním dílem je betlém ze slaného těsta. Prvenství drží v počtu darovníků, přičemž každou postavičku vyrobil někdo jiný, celkem jich betlém čítá 110. „Slané těsto je sůl půl na půl s hladkou moukou a vodou. Do části se přidává i kakao, aby se těsto zbarvilo dohněda. Následně se suší. Je to taková komunitní práce, na které se podílela spousta lidí,“ vysvětluje Vladimír Glaser.

Na výstavě betlémů v Břevnovském klášteře jsou k vidění betlémy různých druhů, velikostí i zpracování
Autor: Blesk

Vladimír Glaser pořádá výstavy od roku 1987, letošní výstavu si pochvaluje jako zatím nejlepší. Chválí si velké prostory v Břevnovském klášteře a také rozmanitost, které se podařilo na výstavě docílit.

Betlémy se podle Vladimír Glasera vyrábí v celém křesťanském světě. České betlémy podle něj ale mají několik specifik. „Jedním z nich je, že Ježíšek je uprostřed s rodinou. Opravdu českou jedinečností jsou ale darovníci, kteří nesou dárek Ježíškovi. To jsem nikde jinde na světě neviděl. Někde bývají tři králové, ale že by obyčejní lidé nosili dary Ježíškovi, to jsem nikde neviděl,“ říká Vladimír Glaser.

Český unikát!

Toto specifikum podle něj má i příčinnou souvislost s historií. „Někdy před rokem 1780 řezbáři ve východních Čechách do kostelních betlémů umístili několik figurek obyčejných lidí. Kněží z východních Čech si potom stěžovali císaři, že se lidé chodí dívat více na betlémy, než na jejich kázání. Císař proto rozhodl, že v českých zemích stavění jesliček není odpovídající oslavou narození Ježíška. Lidem se to ale líbilo, takže si zvyk přenesli domů a doma si mohli stavět, co chtěli. Protože v té době nikdo z nich neměl možnost navštívit Izrael a Palestinu, začali narození Ježíška umisťovat do českého prostředí,“ vysvětluje Vladimír Glaser. Současní tvůrci betlémů podle něj tento prvek převzali a dále své betlémy tvoří tak, aby byly umístěny v českém prostředí.

Je to podle něj také důvod, proč jsou české betlémy tak oblíbené navzdory tomu, že je v Česku velmi vysoké procento nevěřících. „Přeci jen skoro každý má doma betlém a na jejich výstavy chodí tisíce lidí. Když se o nás tohle dozvěděli přátelé betlemáři z Kanady, tak paní říkala, že má doma také velkou sbírku, ale že kdyby uprostřed Montrealu uspořádala výstavu, přijde na ní hrstka lidí. Stejně to viděli například i Poláci, kteří jsou velmi věřící,“ řekl Vladimír Glaser Blesku.

Při povídání o tvůrcích betlémů a lidech, kteří se o ně zajímají, používá Vladimír Glaser pojem „betlemáři“. Je to podle něj celá komunita. „Mezi betlemáře počítáme všechny, kdo se o betlémy zajímají. Tedy ne jen ty, kteří je vytváří, ale i ty, kteří se o ně zajímají, sbírají je, bádají o nich a tak dále. Každý, kdo se k nám hlásí, je jedním z nás,“ říká Glaser.

Vánoce podle ředitele muzea Vánoc

Kromě toho, že Glaser pořádá už téměř 30 let výstavy betlémů, je také ředitelem Muzea českých Vánoc, které sídlí v obci Ořech nedaleko u Prahy. Redaktor Blesku se proto ředitele nemohl nezeptat, jak vypadají Vánoce u něj doma:

„My jsme s rodinou pohromadě a užíváme si to, co máme nejraději. Dáme si něco dobrého k jídlu, podíváme se na dárky, které nám Ježíšek přinesl. Společně dodržujeme nějaké tradice, jako že si například pustíme lodičky, nebo si zazpíváme koledy. Nejsme moc televizní, my si pohádky raději vyprávíme sami,“ Říká Glaser. Dodržet úplně všechny vánoční tradice, které české pojetí tohoto svátku přináší podle něj ani nejde za jeden den stihnout.

Výstava betlémů v Břevnovském klášteře je až do 5. ledna otevřena každý den od 10 do 18 hodin s výjimkou 24. a 25. prosince. Návštěva vyjde na 120,- Kč; děti, studenti a senioři to mají za 70,- Kč.

Video
Video se připravuje ...

Rekordní výstava betlémů v Praze: Ředitel Muzea českých Vánoc prozradil, čím jsou české betlémy výjimečné? Blesk

Fotogalerie
13 fotografií