Středa 10. července se stala nejchladnějším místem v České republice. V Zoo Praha přistálo totiž  deset tun ledu. Ledové ochlazení zvířata i návštěvníci velmi ocenili. „Tato nebývalá akce se bude opakovat i během dalších prázdninových dnů, na které bude předpovězeno horké počasí,” uvedla Zoo Praha.

V ledu se tak rochnili papoušci nestoři kea, lední medvědi, vydry severoamerické, takini indičtí, zubři a sloni indičtí. Pro návštěvníky, zejména děti, byly hromady ledu připraveny v areálu Dětské zoo a také u sochy Radegasta poblíž výběhu vlků eurasijských.

Medvědi se rochnili

Dávat zvířatům led si zoo podle ředitele vyzkoušela poprvé loni a akci chce opakovat při vysokých teplotách. „Naším kritériem je předpověď 30 stupňů nebo víc a v tu chvíli se tady, v Zoo Praha, odehrává tahle akce,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Podle něj chce zoo zvířatům teplé dny co nejvíce zpříjemnit a usnadnit a led dostávají zvířata, která si ho budou všímat a budou si s ním třeba hrát, nebo zvířata, kterým led uleví v horku, jako jsou například lední medvědi. Led podle Bobka vydrží celý den, odtávat bude postupně.

Lední medvědi si dnes do ledu lehali, převalovali se v něm a ledové kostky i jedli. Led dostali také zubři, sloni, vydry nebo novozélandští papoušci nestoři kea, kteří přehazovali ledové kostky zobákem ze strany na stranu. „Například pro slony je led především zábava,” uvedl Bobek.

Vrchní chovatelka malých savců a ledních medvědů Denisa Zběhlíková uvedla, že chovatelé dávají zvířatům do ledu i pamlsky, samotné vedro by podle ní zvládly i bez ledu. „Zvířata už jsou aklimatizovaná na naše podmínky," řekla. Pokud je velké vedro, snaží se zoo zvířata chladit i například mlžením.

O tom, kdy se bude akce opakovat, se návštěvníci dozví na webu zoologické zahrady nebo na jejích sociálních sítích.

Podívejte se, jak si led zvířata užívala:

Fotogalerie
17 fotografií