„Jelikož nebylo možné dovézt dvě zebry naráz, protože další přicestuje později z jiné zahrady, nejprve jsme do pavilonu nastěhovali dvě oslice. Ty mají za úkol nově příchozí uklidňovat svojí přítomností a zajistit jí společnost,“ uvedl lektor zoo Jaroslav Dufek. Samice si podle něj zvyká bez problémů. „Pokud to počasí umožní a aklimatizace bude probíhat dobře, měla by brzy využívat venkovní krytý prostor i prostranný výběh, kde ji spatří i návštěvníci,“ doplnil Dufek.

Soukromá zoologická zahrada v Chlebech, která se veřejnosti otevřela v červnu 1997, patří k menším zařízením svého druhu v Česku. Se stavbou pavilonu pro zebry začala loni na jaře, spolu s výběhem vyšel na 7,5 milionu korun. Budova je součástí expozice Savana, kterou mají doplnit například prasata savanová. Pavilon pro ně se nyní dokončuje. Největší dosavadní investicí zahrady je pavilon lva berberského otevřený v roce 2020.

Zebry Böhmovy se vyskytují ve volné přírodě v jihovýchodní Africe. Sdružují se ve větších skupinách spolu s antilopami a dalšími zvířaty, základem jejich společenského uspořádání jsou ale skupiny vedené jedním dominantním samcem.

Fotogalerie
8 fotografií