Přímý přenos ze srdce Spojeného království, kde bude ve Westminsterském opatství korunován Karel III. spolu se svou ženou Camillou, vypukne v sobotu dopoledne na všech významnějších zpravodajských kanálech v televizi i online. Davy šťastlivců, kteří chtějí korunovaci vidět na vlastní oči a podařilo se jim získat místa kolem trasy slavnostního průvodu, už balí do Londýna. Chcete-li si den a událost neopakovatelného významu také užít, pasy můžete nechat v šuplíku. I v naší metropoli je místo, kde se bude slavit a Británie tak přijde za vámi.

Korunovační slavnost se uskuteční v sobotu 6. května 2023 v prostoru centra Westfield Chodov, začne v 9:30 hodin ráno. „Naše nákupní centrum spolu s Britskou ambasádou v České republice přichystali unikátní slavnost nejen pro nadšené fanoušky britské královské rodiny, ale třeba i ty, co urozenou krev pozorují spíše zpovzdálí,“ uvádí organizátoři. „Na místě bude možné zhlédnout záběry z korunovace ve Westminster Abbey, který svým odborným komentářem doplní například velvyslanec Matt Field či bývalý fotograf princezny Diany, brzy nově zvoleného krále Karla III. i celé královské rodiny, Lionel Cherrualt. Oslavy a doprovodný program se ponesou v britském stylu,“ lákají na ojedinělou akci, jaká se u nás odehraje vůbec poprvé.

Každý z 2 000 pozvaných VIP hostů na korunovační obřad ve Westminsterském opatství obdrží osobní pozvánku, kterou ručně dokončil malý tým kaligrafů.
Autor: Royal Family

Celodenní program pro širokou veřejnost plný významných britských osobností, barev, tónů i chutí se odehraje na náměstí u prodejny Peek & Cloppenburg v přízemí centra. „Můžete se těšit na několik živých koncertů a tanečních vystoupení, dopolední workshopy pro děti včetně anglické show se Stevem a Maggie, kulinářskou show s šéfkuchařem britského velvyslanectví Michalem Černým a Kuchařem roku 2022 Lukášem Čížkem nebo čaj o páté s panem velvyslancem Mattem Fieldem a dalšími VIP hosty,“ láká také Britské velvyslanectví v Praze.

„Rodiny s dětmi se také mohou účastnit zábavných dopoledních workshopů angličtiny nebo výroby kosmetiky britské značky LUSH,“ pokračují organizátoři. Zábava, jíž bude provázet moderátor Libor Bouček, bude pokračovat i po 19 hodině vystoupením skotských dudáků̊ The Rebel Pipers, na něž naváže fashion show a koncert The Beatles Revival – Brouci Band. K vidění bude také výstava fotografií ze života Karla III., a abyste si mohli kousek Británie odnést domů, též britské trhy. Americko-britský autor knih Bill Bryson o Británii řekl: „Paní z čajovny mi říkala lásko. Všechny prodavačky mi říkaly lásko a většina mužů mi říkala kámo. Nebyl jsem tu ani dvanáct hodin a už mě tu milovali.“ Pravou britskou pohostinnost a zvyky teď můžete objevovat i vy.