Kromě rošťácké roztomilosti, kterou Kawi překypuje a díky níž si získal srdce nejednoho návštěvníka, patří Kawi k nejvýznamnějším odchovům pražské zoo. Geneticky jde totiž o velmi vzácné mládě. „V době, kdy orangutani v přírodě čelí masivnímu odlesňování, je každý takový přírůstek dílčím úspěchem na cestě za zachováním biodiverzity,“ uvádí ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. 

Video
délka: 04:19.64
Video se připravuje ...

Orangutan Kawi se narodil 17. listopadu 2020 v Zoo Praha. Zoo Praha

Proč jsou jeho geny tak vzácné? Kawiho praprarodiči byli Bimbo a Soňa, kteří se do pražské zoo dostali v 60. letech z volné přírody a stali se zakladateli zdejšího chovu. Kawi je tak jediným pravnoučetem orangutanů, kteří do zoo přišli přímo z lesů Sumatry, jež ovšem dnes závratnou rychlostí mizí.

Kawimu se v Zoo Praha skvěle daří a rozhodně se nenudí! „Většinu dne tráví zkoumáním okolí, pozorováním své rodiny, od níž odkoukává vzorce chování, a taky jídlem. Nejradši má měkké, sladké ovoce jako papáju či mango,“ říká vrchní chovatel primátů Martin Vojáček s tím, že i přes ochutnávání pevné stravy pije Kawi stále i mateřské mléko. „Orangutani mají jeden z nejdelších reprodukčních cyklů mezi savci, mléko může pít ještě zhruba čtyři roky,“ dodává.

Kawi, celým jménem Pustakawan (indicky „knihovník“, což odkazuje k postavě orangutana ze Zeměplochy Terryho Pratchetta), si díky svému datu narození na výročí sametové revoluce vysloužil přezdívku „sametový Kawi“. Návštěvníci mohou jeho akrobatické kousky, které tak rád předvádí, spatřit v pavilonu Indické džungle, kde šije s otcem Pagy, matkou Mawar a starší sestrou Diri. Nejideálnější čas je kolem desáté hodiny dopoledne, když dostává rodina lidoopů krmení.

Fotogalerie
42 fotografií