Petice nevypínejme kulturu zvedla obrovskou vlnu ohlasu a podepsalo jí v současné chvíli již přes 15 tisíc lidí. V textu petice stojí: „Radní Hana Marvanová navrhuje v rychlosti a tichosti vyhlášku, která má omezit počet venkovních akcí s hudebním doprovodem v různých lokalitách Prahy. Jejím cílem je omezit veškerou takovou kulturu na pár dní měsíčně, přičemž rozhodování, kdo může, a kdo ne, bude v zásadě v rukou politiků. První oblastí je Braník, ale již nyní padají další návrhy: Žluté lázně, Letňany, Riegrovy sady, Výstaviště“. V reakci na tato slova vyzývali slavní interpreti na sociálních sítích své fanoušky, aby petici podepsali a nedopustili, aby kultura pod širým nebem v Praze byla omezena. Někteří si dokonce petici vyložili tak, že vyhláškou by chtěla radní Marvanová venkovní kulturní akce zakázat úplně a došlo i na osobní útoky.

Nikdo kulturu vypínat nechtěl!

Proti tomu se radní Marvanová prudce ohradila v prohlášení na jejích sociálních sítích, kde uvedla: „Skutečnost je taková, že řešíme jednáním s občany z Prahy 4 a 5, kteří si stěžují na nepřijatelný hluk z Ledáren, a zároveň jednáme intenzivně i s pořadateli těchto akcí, aby koncerty byly pořádány způsobem, který je ohleduplnější vůči obyvatelům v několik kilometrů vzdáleném okolí. Nikdy bych nepřipustila, aby výsledkem byly zákazy koncertů v Ledárnách, natož koncertů v celé Praze, ani nic takového nenavrhujeme.“

Špatně napsaná vyhláška

Organizátoři festivalu včetně některých občanů ale poukazovali na to, že předložená vyhláška není dobře formulovaná a tvrdili, že jedním hlasováním je možné okruh míst, na kterých by vyhláška platila rozšířit na celou Prahu a „vypnutí kultury“ by tak skutečně mohlo hrozit. Marvanová ale zdůraznila, že pro ni by něco takového bylo nepřijatelné, a proto svolala autory petice na společné jednání na magistrátu, aby si vše vyříkali z očí do očí.

Dopadlo to dobře

Výsledek společných jednání přinesl ovoce. Jak Marvanová, tak organizátoři na svých sociálních sítích informují občany o tom, že jsou s výsledkem jednání spokojeni a že pokud v areálu Branických ledáren budou organizátoři dodržovat stanovené podmínky, nebude žádné vyhlášky za potřebí. Organizátoři se zavázali přijmout opatření, která povedou ke snížení hlukové zátěže, která bude pravidelně magistrátem měřena. Součástí dohody je také vznik pracovní skupiny odborníků přes hluk, zástupců magistrátu a pořadatelů podobných akcí, aby se do budoucna předešlo podobným nedorozuměním.

Fotogalerie
4 fotografie