Lidé se o víkendu mohli podívat do míst, která jsou běžně nepřístupná, protože jsou buď zcela uzavřená nebo slouží jako sídla firem či kanceláře. Ve veřejně přístupných budovách zase návštěvníci dostali výklad, který jim objekt jinak známý dokáže více přiblížit. V rámci festivalu bylo pro veřejnost otevřených na 80 budov a prostorů. Byly mezi nimi i některé vládní budovy, třeba Lichtenštejnský, Černínský nebo Petschkův palác.

Po celý týden se konal doprovodný program a podle Pánkové byly veškeré akce plně vyprodané. Návštěvníci se mohli účastnit například plaveb kolesovým parníkem, komentované procházky či projekce filmu na téma opuštěných staveb přímo na tribuně Velkého strahovského stadionu.

„Oproti loňskému roku, kdy se festival také uskutečnil v náhradním termínu, pozorujeme opětovný nárůst návštěvnosti z let před vypuknutím pandemie,“ uvedla ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková. V roce 2019 otevřené budovy zaznamenaly 76 000 návštěv.

Největší zájem měli návštěvníci o návštěvu Vršovické vodárny, kde se již od sobotního rána tvořily fronty. „Odvážlivci mohli vystoupat až do 42 m vysoké věže nebo sestoupit do podzemního vodojemu a dozvědět se tak více o této technické kulturní památce od architekta Jana Kotěry, jejíž rekonstrukce se právě dokončuje,“ popsala Šenkyříková.

Velkým překvapením pro turisty i Pražany byla podle organizátorů Umělecká zahrada v Nuslích, o které mnozí z nich nevěděli, že existuje a ani by ji v těch místech nečekali. Ohlas měl také palác ARA. Funkcionalistický palác na rohu Perlové ulice z 30. let 20. století si mnozí pamatují jako obchodní dům Perla. „Budova nabízí nádherné výhledy z teras,“ doplnila Pánková.

Z ostatních objektů je podle Pánkové každoročně velký zájem o hotel International v Dejvicích, kde si mohou lidé v rámci festivalu prohlédnout i věž a podzemní kryt. Lidé tradičně ve velkém navštěvují také Petschkův palác v centru města, kde za druhé světové války sídlilo gestapo.

Mottem letošního festivalu bylo Architektura pro všechny, prohlídky staveb byly určené pro širokou veřejnost, včetně například lidí se zrakovým a sluchovým postižením. Vstup do všech otevřených budov a míst byl zdarma bez nutnosti předchozí registrace.

150. výročí narození Jana Kotěry

Organizátoři letos také připomněli 150. výročí narození Jana Kotěry, zakladatele české moderní architektury. Festival tak zpřístupnil řadu Kotěrových významných pražských realizací, například Trmalovu vilu ve Strašnicích, Laichterův dům na Vinohradech nebo již zmiňovanou Vršovickou vodárnu.

Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají ve více než 45 městech po celém světě.

Fotogalerie
36 fotografií