Lahůdky doporučují hmyzí labužníci z říše zvířat v Zoo Praha. Malé živočichy konzumují, až se jim dělají boule za ušima! Mangusta trpasličí dostává hmyz kromě jiné potravy dvakrát denně. Hrabáč kapský miluje larvy potemníka. V přírodě v noci neúnavně běhá po krajině a hledá mraveniště a termitiště. „Rozhrabe je a dlouhým, lepkavým jazykem vybere vyplašený hmyz. Drtí ho plochými nerozlišenými třenovými zuby a stoličkami,“ vysvětluje mluvčí zoo Lucie Dosedělová. Hmyzem si rád zpestří jídelníček také nosál bělohubý. Denně mu chovatelé dopřejí 32 moučných červů, které prý zbožňuje.

Zhruba 20 gramů hmyzu denně spořádají i komby, malí noční primáti. „Den tiše prospí stočené do klubíčka a se soumrakem se vydávají pátrat po zralých plodech, květech, míze a hlavně po hmyzu, který chytají tlapkami. Vyhledávají zvláště kobylky a saranče. S kořistí se pohodlně usadí, drží ji v rukou a postupně ukusují. V době sucha, kdy je hmyzu nedostatek, se přeorientují na rostlinnou potravu, především na mízu. Takové střídání jídelníčku umožňuje kombám život i v sušších oblastech,“ dodává Dosedělová. Mravenečník si zase denně pochutnává na speciální kaši, kde je kromě hmyzu i spousta ovoce či kočičí granule, rašelina a ovesné vločky.

I člověk jí hmyz po tisíciletí. Běžně ho konzumují asi dvě miliardy lidí na světě, nejčastěji v Africe, Asii a Latinské Americe. Je zdrojem proteinů, vitamínu zejména skupiny B, kalcia, zinku a železa.

Můžete ochutnat

Zoo Praha pořádá »víkend hmyzožravců«. V sobotu i v neděli se návštěvníci dozvědí, jak a proč zařadit hmyzí pochoutky do jídelníčku. K ochutnání budou např. na másle smažení cvrčci, pikantní larvy potemníka na česneku, pražení mouční červi nebo sarančata v lívancovém těstíčku.

Zařadit hmyz do jídelníčku má podle odborníků mnoho výhod. „Připravíte z něj nejrychlejší a nejčerstvější pokrm na světě. Neobsahuje žádné škodlivé látky. Zato je velmi výživný, plný proteinů, vitamínů hlavně řady B a minerálních látek,“ říká Ivan Papoušek ze Spolku výrobců a zpracovatelů hmyzu. Technologie zpracování hmyzu je podle něj navíc šetrná k přírodě.

Video
délka: 18:18.08
Video se připravuje ...

Milionové ztráty Zoo Praha: Bobek o nulové podpoře státu, chaosu vlády i medvědí porodnici Blesk

Fotogalerie
10 fotografií