„Nový pavilon bude špičkovým zařízením vybudovaným nad rámec standardů Evropského chovného programu a samozřejmě se sem přestěhuje i náš samec Richard. Návštěvníci se při návštěvě pavilonu přenesou do střední Afriky - jejich cesta začne na kamerunském venkově a postupně se ocitnou v dalekém deštném pralese s výhledem na gorily,“ popsal ředitel zoo Miroslav Bobek.

Součástí projektu je budova o rozměrech přibližně 56 krát 56 metrů, výběh s jezírky, místnost ve stylu africké školy či venkovní vyhlídka. Převážně přízemní stavba má co nejvíce splynout s okolním prostředím, o to se mimo jiné postará zelená střecha posetá rostlinami mírného pásu. V interiéru pavilonu budou imitace stromů tvořené stříkanou betonovou konstrukcí, iluzorní malby i interaktivní prvky pro děti. U pavilonu také vznikne zcela nový vchod do zoo. Hrubá stavba už byla dokončena, teď je třeba nainstalovat veškeré technologie, vnitřní vybavení expozic, zázemí i návštěvnické části. Nový pavilon a výběhy budou kromě goril nížinných obývat rovněž guerézy pláštíkové, kočkodani nebo kaloni egyptští.

Takto bude pavilon goril vypadat.
Autor: Zoo Praha

Mimo záplavovou oblast

Expozice, kterou firma Strabag od podzimu 2019 staví v horní části areálu zoo, je umístěná mimo záplavovou oblast. Pro stavbu nového pavilonu se zoo rozhodla kvůli zkušenostem z povodní v letech 2002 a 2013. Současný pavilon je v nejnižší části zahrady, která byla při záplavách v roce 2002 zatopena a kdy zemřel gorilí samec. Při povodních v roce 2013 zoo přemístila gorily do protipovodňové věže a chovatelé je jezdili krmit ve člunu. „Stávající Pavilon goril je nemožné před velkou vodou dostatečně ochránit. Gorily se při povodni musejí přestěhovat do povodňové věže a odtamtud by již jejich evakuace byla extrémně riskantní, ne-li nemožná,“ popsal Bobek.

V pražské zoo je v současnosti sedmičlenná skupina goril, na stěhování už se připravují. „Od loňského roku probíhá trénink zvířat na stěhování. V novém prostředí gorilám budou největší oporou chovatelé, celý stávající chovatelský tým se přesune do nového pavilonu,“ uvedl kurátor chovu savců Pavel Brandl.

Zoologická zahrada v Praze patří k nejnavštěvovanějším místům v hlavním městě. Kvůli nucenému uzavření, způsobenému vládními opatřeními vůči šíření covidu-19, odhadla v březnu pražská zoo propad příjmů zhruba na 40 milionů korun.

Video
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: Další nakažená zvířata v Zoo Praha. Richardovi je lépe, řekl ředitel Miroslav Bobek Blesk

Fotogalerie
117 fotografií