Pětadvacet předmětů spojených s Foglarovým příběhem Záhada hlavolamu ukryli organizátoři hry ze Skautské nadace Jaroslava Foglara do křivolakých uliček Starého Města, které je v knize předobrazem Stínadel. Od soumraku 8. prosince budou moct zájemci po dobu 3 měsíců hledat ve výlohách, za okny nebo v průjezdech fragmenty spojené s příběhy Rychlých Šípů.

„V uličkách a zákoutích mezi Revoluční ulicí a Národní třídou najdete ježka v kleci, létající kolo, Širokka, Rychlé šípy, TAM-TAM, žlutý špendlík, deník Jana Tleskače, plán na létající kolo, vontskou kroniku a mnohé další,” vyjmenovává Roman Šantora ze Skautské nadace.

Hrou provede deník

K tomu, aby lidé jednotlivé artefakty nalezli, bude sloužit herní deník, který je k jednotlivým místům zavede. „U každého artefaktu je popis, který by měl hráče k předmětu dovést. Je tam napsaná třeba ulice nebo podrobnější popis, ale přesné umístění tam nenajdete. Chtěli jsme zachovat napětí z pátrání a tajemno,“ vysvětluje Šantora.

K 80. výročí vydání Záhady hlavolamu připravila Skautská nadace Jaroslava Foglara speciální rodinnou hru v pražských ulicích
Autor: Skautská nadace Jaroslava Foglara

Herní deník si mohou zájemci stáhnout na webových stránkách, pátrat samozřejmě jde i bez něj, ale podle organizátorů deník poskytne řadu informací navíc a hra tak bude zábavnější. „Deník není žádnou podmínkou, ale díky němu si lze pátrání lépe naplánovat. Celá hra zabere asi 4 hodiny, proto doporučujeme, zvláště pak s menšími dětmi, rozdělit pátrání do několika dní. Výhodu vidíme i v současné situaci, kdy je Praha kvůli pandemii prázdnější. Věříme, že tato aktivita pomůže rodičům s dětmi prožít venku smysluplně a dobrodružně, ale zároveň bezpečně, společný čas,“ dodává Šantora.

Za odměnu nezveřejněná kapitola

Za úspěšné objevení předmětů získají zájemci zajímavé ceny. Dokonce není ani potřeba objevit všech 25, podle organizátorů stačí k úspěšnému absolvování hry objevit pouze 13 předmětů. „Získané indicie napíší lidé na web, a když budou správné, budou si moct přečíst kapitolu o Janu Tleskačovi z nikdy nedopsaného dílu Stínadel a také se budou moct zapojit do soutěže o hry a samozřejmě i knížky,“ vysvětlil Roman Šantora.

Historie 

Rychlé Šípy jako komiks začaly vycházet v časopise Mladý hlasatel v roce 1938 a okamžitě si získaly srdce všech mladých čtenářů. Když za rok a půl přišel Foglar se Záhadou hlavolamu, zvedl se náklad Mladého hlasatele o desítky tisíc kusů. Natolik tajemný příběh uchvátil tehdejší mládež. Záhada hlavolamu vycházela na pokračování až do března roku 1941, kdy se čtenáři dočkali rozuzlení.

„Foglar měl v té době za sebou už několik knih, ale psaní Záhady hlavolamu pro něj bylo nejnáročnější. O to neuvěřitelnější je, že knihu začal psát jen měsíc před odevzdáním, a dále vznikala týden po týdnu dle vycházení pokračování,” zdůrazňuje Roman Šantora. Vznikl tak fenomén, který v dětské české literatuře nemá obdoby. Po úspěšném prvním díle přidal Foglar další dva díly: Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta. Čtvrtý díl už nikdy nedokončil. Ale úryvek z nedokončeného díla si právě úspěšní účastníci soutěže budou moct přečíst.

Video
Video se připravuje ...

Tady žil Jaroslav Foglar Eva Fornálová

Fotogalerie
17 fotografií