Mnoho lidí v první možný den zamířilo do Národního muzea. Velkým lákadlem je stále aktuální epochální výstava Sluneční králové. „Měli jsme do Prahy cestu, takže jsme využili té příležitosti, že se můžeme stavit i v muzeu, když je teď otevřené,“ sdělila Zuzana P. (54), která se svým manželem vážila cestu až z Liberce. „Výstava je pěkná, zajímavá. I kdyby nebylo toho dnešního dne, určitě bychom kvůli ní přijeli i později, pokud by to šlo.“

Na tutéž výstavu vyrazil i pan Vladimír (76) z Prahy. „Je to záležitost, která se v mém dalším žití asi neuskuteční,“ odpověděl. „Jako kluk jsem o starých civilizacích četl mnohé. Vidět to takhle zblízka, člověk si toho o to více váží,“ dodal s tím, že si myslí, jaká je škoda, že muselo Národní muzeum zrovna v této době zavírat. „Ono není na co čekat, když chce člověk pěkný zážitek,“ dodal s tím, že do muzea se vydal cíleně.

Kultura pro kulturu

Stejně tak se zachoval i Lukáš Zeman (37), jenž je operním pěvcem, který za letošní rok obdržel prestižní ocenění – Thálii. „Chtěl jsem se podívat na Sluneční krále. Musím uznat, výstava byla moc krásná,“ uvedl. Proč se vypravil do muzea tak časně? „Chtěl jsem si to užít, než se muzea zase uzavřou,“ krčí rameny.

Ve čtvrtek 3. prosince se veřejnosti opět otevřela muzea. Do Národního muzea vyrazila řada lidí zvláště kvůli výstavě Sluneční králové. Na tu vyrazil i opěrní pěvec Lukáš Zeman.
Ve čtvrtek 3. prosince se veřejnosti opět otevřela muzea. Do Národního muzea vyrazila řada lidí zvláště kvůli výstavě Sluneční králové. Na tu vyrazil i opěrní pěvec Lukáš Zeman.
Autor: David Zima

Petřín a pražské věže

Zájem o návštěvy vykazovalo první den také Muzeum města Prahy (MMP). „Lidé se dotazovali už během úterý a středy, jak telefonicky, tak mailem, jestli budeme mít opravdu otevřeno,“ sdělila mluvčí MMP Martina Hoffmanová. Podle ní lidé nejvíce navštěvovali rozhlednu na Petříně a přilehlé bludiště. „Dnes byl navíc krásný den, poprvé nasněžilo a návštěvníci si to na vánočně vyzdobené Petřínské rozhledně evidentně užívali. Stejně tak, jako personál. Všichni máme radost, že se situace začíná vracet do normálu.“

Stranou ale nezůstaly další objekty, které má MMP ve správě. „Během dopoledne dorazilo až překvapivé množství lidí, vzhledem k tomu, že šlo o první den otevření,“ uvedla Hoffmanová k návštěvnosti Malostranské mostecké věže. Lidé chodili i na Staroměstskou mosteckou věž. Trošku stranou zájmu zůstaly Svatomikulášská městská zvonice, Prašná brána a málo známá Novomlýnská vodárenská věž. „Přikládáme to tomu, že k řadě lidí se ještě nedostala informace, že mohou objekty, jako jsou věže, navštívit. Navíc se jednalo o první den, kdy byly otevřeny zároveň obchody a restaurace, takže lidé využili na prvním místě těchto možností,“ uvedla Hoffmanová.

Jednotky místo stovek

Příliš šťastní nejsou v Museu Kampa, které rovněž ve čtvrtek otevřelo své brány návštěvníkům. „Návštěvnost byla malá, čekali jsme to, protože vládní opatření jsou bohužel chaotická,“ sdělil předseda Nadace Jana a Medy Mládkových, která muzeum provozuje, Jiří Pospíšil.

„V době adventu běžně chodívalo zhruba 150 až 200 lidí. Za dnešní den jich přišlo šest,“ krčí rameny Pospíšil. „Ztráta v kulturním sektoru bude obrovská. Vidím to i na našem muzeu. Vláda by měla zohlednit, že kulturní instituce se rozbíhají pomalu. Na jaře začali lidé chodit také až třeba měsíc po otevření,“ dodal s tím, že by nebylo od věci, kdyby stát kulturní instituce, zvláště ty soukromé, které musí vyžít z vybraného vstupného, více podpořil.

Potíže zažívá také další soukromé muzeum – Muzeum her v pražských Holešovicích. „První vlnu omezení začátkem roku jsme ještě zvládli, i když to nebylo lehké, ale měli jsme rezervy a pomohla banka a investor. Druhá vlna, která přišla v září, nám ale opět zavřela dveře a pomoci si musíme sami. Proto jsme se rozhodli oslovit naší širokou komunitu hráčů a příznivců, kteří nám sami psali, že nám chtějí pomoci a podpořit nás. Taková velká vlna přízně a podpory nás postrčila v rozhodnutí to nevzdat a zkusit pomoc najít na crowdfundingové kampani,“ řekl Čeněk Cibien, zakladatel muzea.

Nová divadelní hra

Národní muzeum v současnosti láká na plejádu výstav – Sluneční králové, která pojednává o významných vykopávkách v Egyptě, které učinili Češi, Lvem mě nazývají, která sleduje vývoj našeho státního znaku, v neposlední řadě je zde aktuální také výstava vztahující se k výročí bitvy na Bílé hoře.

To Museum Kampa chystá pro návštěvníky doslova divadelní novinku. S ohledem na úspěšnou divadelní hru Meda, která pojednává o životě Medy Mládkové (101), dojde též na na drama, jehož hlavním hrdinou bude Jan Werich (†75). Mnohé zájemce může překvapit, že se této nároční role zhostí známý český herec a hlas Harryho Pottera Vojtěch Kotek (32). Hrát by se poprvé mělo v létě příštího roku.

„Letos jsme si připomněli 40 let od chvíle, co nás opustila jedna z největších osobností českého humoru – Jan Werich. Jsem opravdu moc rád, že se týmu Letní scény Musea Kampa podařilo na toto výročí reagovat a připravit novou inscenaci s názvem Werich,“ sdělil Pospíšil. „Lidé si na Letní scénu Musea Kampa velice rychle zvykli a my jsme se rozhodli jim v tomto vyjít vstříc. A jaké další téma zvolit? Zcela logicky – Jana Wericha, který je další osobností velmi úzce spjatou s Kampou, Museem i Nadací Jana a Medy Mládkových, která již několik let pečuje o Werichovu vilu.“

Víkendová čísla

Zatímco ve čtvrtek a v pátek se muzea „probírala”, o víkendu řadu pražských objektů navštěvovalo hojně lidí. Na výstavu Rembrandtových děl v paláci Kinských přišlo během soboty a neděle denně asi 450 návštěvníků. Před uzavřením na dlouho očekávanou a připravovanou výstavu chodilo asi 1000 lidí denně. „Dodržujeme kapacitu 25 procent, ale čísla jsou vyšší díky prodloužené otevírací době,“ řekla ČTK mluvčí pořádající Národní galerie Praha Eva Sochorová. Čekání ve frontě se podle ní mění během dne, čeká se většinou 20 až 30 minut, maximálně hodinu.

Veřejnosti zpřístupněné objekty Národního muzea navštívilo během víkendu 1 500 návštěvníků, sdělila ČTK mluvčí muzea Lenka Boučková. Otevřená je Historická budova, blízká Nová budova, Náprstkovo muzeum a České muzeum hudby. Na Petřínskou rozhlednu zavítalo o víkendu téměř 700 lidí, do zrcadlového bludiště na Petříně se přišlo podívat přes 500 lidí, sdělila ČTK Martina Hoffmanová z Muzea města Prahy, které tyto objekty spravuje.

Video
délka: 01:04.71

Multimediální výstava Slavní čeští skladatelé nabízí pošušňání jak pro zrak, tak i pro sluch. A to vcelku atypicky. David Zima

Fotogalerie
113 fotografií