„Praha se nepyšní pouze krásnou architekturou, ale i širokou škálou podzemních objektů, jako jsou atomové kryty, katakomby, tunely a historická sklepení. Tato místa jsou veřejnosti mnohdy těžko přístupná a některá jsou zcela neznámá,“ uvádí organizátoři akce NA DEN POD ZEM! na svém webu.

A právě krásné pražské podzemí se v březnu 2020 opět zpřístupní veřejnosti. A podívat se pod pražskou zem se podaří dokonce více zájemcům. V rámci adventu pořadatelé akce Na den pod zem totiž uspořádali sbírku na třetí ročník prohlídek pražského podzemí. A vyplatilo se! Během prvních 24 hodin kampaně se podařilo vybrat 70% požadované částky. „Vůbec jsme nečekali, že se nám podaří přesáhnout vybranou částku o více než 170 %. Jsme z toho opravdu nadšení, máme velkou radost," těšila se z vybraných takřka 270 tisíc Kateřina Chalupová, tisková mluvčí akce.

Kapacita se ztrojnásobí 

Pražané se tak díky úspěchu crowfundingové kampaně mohou těšit na celotýdenní výpravy pod povrch. „Cílem je ztrojnásobit kapacitu podzemních prohlídek, čím se pro návštěvníky otevře přes 6 000 míst. Jedná se však pouze o prohlídky podzemních prostor. Letos chystáme i novinky v rámci doprovodného programu, které nabídnou také vyšší počet míst," prozradila Chalupová.

Důvodem proměny a rozšíření byl ohromný převis zájemců. „Odhadujeme 50 % z celkové návštěvnosti akce, která čítala téměř 3000 návštěvníků," vysvětlovala Chalupová. Rezervace tak byly jak při prvním, tak druhém ročníku obsazené ihned po spuštění. 

Vybraná částka dle organizátorů poputuje na rozvoj projektu, tedy rozšíření podzemních prohlídek a především otevření podzemních prostor, které se například v minulosti otevřít nepodařilo, nebo jsou zcela neznámá a pořadateli neprobádaná. „Samozřejmě si zakládáme také na kvalitních prohlídkách, které vedou odborníci z praxe. Takže i zde bude směřovaná naše částka," dodává mluvčí.

Stromovka a Divoká Šárka

Přestože pořadatelé nechtěli zmiňovat největší novinky, které začnou odkrývat až postupně na jaře, prozradili alespoň místa, která znovuotevřou. Pražané se tak znovu podívají do kanalizační stoky ve Stromovce, dále pak do tajuplného podzemí Branické skály i do sítě podzemních chodeb v Divoké Šárce. Svá podzemí otevřou také divadla Ungelt, Disk nebo Národní divadlo. 

Kdo za tím stojí?

Projekt Na den pod zem se zrodil v hlavách studentů oboru Arts management na Vysoké školy ekonomické, kteří v rámci předmětu animace kulturního dědictví dostali za úkol oživit některá neznámá a přitom historicky nebo kulturně významná místa. A tak se zrodil nápad otevřít pražská podzemí. Nejdřív na jeden den, posléze na víkend a nyní na týden.

Fotogalerie
10 fotografií