Mohl to být Balú, Semba nebo Oskar. Ve hře byl také Hugo nebo Garry, nakonec je to hezky česky Eda. To je vítězné pojmenování maličkého lachtana ze Zoo Praha, pro kterého jste jméno vybírali vy, čtenáři Blesku. Dnes ve 13:00 došlo ke slavnostnímu odhalení tohoto jména před zraky návštěvníků. Samozřejmě tu byl i samotný Eda, starší sameček Meloun pak s cvičitelem Jakubem Mezeiem lidem ukázali, co všechno se mládě začne časem učit. Role kmotrů se dnes tematicky zhostili sportovci Martin Doktor, Štěpánka Hilgertová a Barbora Seemanová, kteří svou sportovní kariéru spojili s vodním živlem.

Vítězem ankety se stala rodina Novotných, konkrétně Jiřina Novotná, která jméno Edy napsala jako první. „Prostě jsem se na něj podívala a byl to Eda,“ uvedla k volbě tohoto pojmenování. Výherkyně žije v Žatci, na dnešní křest do zoo nedorazila, zastoupil ji ale syn Jaroslav s rodinou z Vlašimi.

Jaroslav Novotný prozradil, že nejméně jednou za rok do Zoo Praha s rodinou jezdí. Určitě tak přijde vhod celoroční rodinný vstup do zahrady, který výherkyně získala. U lachtanů byly také vnučky Jiřiny Novotné Sabinka (8) a Kačenka (5). „V zoo máme nejradši žirafy, lední medvědy, slony a lachtany. Žirafy mají hezké oči, lední medvědi jsou hezky bílí, lachtani plavou k nám a sloni když jsou malí, tak jsou roztomilí,“ měla o svých favoritech jasno starší Sabinka. Novotní nejsou ani doma bez zvířat, žije s nimi jorkšírský teriér Sofinka a had Matěj.

Chovají je 85 let

Pražská zoologická zahrada podle slov jejího ředitele Miroslava Bobka lachtany jihoafrické letos chová přesně 85 let. „Připíjíme na Edu, ať má šťastný a bohatý život. Až vyroste, ať je v nějaké skvělé zoologické zahradě a má spoustu samiček a mláďat,“ uvedl přímo na křtu ředitel.

Video
délka: 03:28.27

Křest lachtana Edy v Zoo Praha. Jméno mu vybírali čtenáři Blesku Martina Pospíšilová

Cvičitel lachtanů Jakub Mezei prozradil, že jako první se bude Eda učit povely poslušnosti „ke mně“, „do vody“, „na místo“ a „zůstaň“. „Potom ho začneme učit veterinární prohlídku. Přece jen jsou to šelmy příbuzné medvědům, takže je hodně dobré vycházet s nimi v klidu, aby se od nás nebo od veterináře nechali zkontrolovat, ošetřit,“ vysvětlil cvičitel.

Tříměsíční Eda přejde zhruba v jednom roce věku na pevnou stravu. Bude si tou dobou pochutnávat na mořských rybách, olihních nebo chobotnicích.

Fotogalerie
14 fotografií