Nanotechnologií není třeba se obávat, naopak dnes mají dveře otevřené do celé řady průmyslových odvětví. Česká republika je na tom ve srovnání se zbytkem světa velice dobře. Mnoho nanoproduktů se tu již dostává do sériové výroby.

„Nano je měřítko. Všichni si dovedou představit jeden metr. Vedle toho je nanometr něco neviditelného. Pro srovnání – pokud si představíte zeměkouli a cvrnkací kuličku – tak to je rozdíl mezi jedním metrem a jedním nanometrem,“ vysvětlil pro Blesk.cz předseda Asociace nanotechnologického průmyslu České republiky Jiří Kůs.

Samočisticí domy a oblečení bez bakterií

Nanotechnologie zacházejí s hmotou na neviditelné úrovni. Díky tomu lze zdánlivě běžným produktům „vdechnout“ zcela novou funkci, kterou ve viditelném měřítku nelze stvořit. „Získáváte výrobky s novými a někdy nečekanými vlastnostmi. Použití je nejrůznější. Existují samočisticí nátěry na dům, které samy čistí sebe i vzduch. Vyvinuté jsou pleťové masky, které mají díky nanotechnologii zvýšenou účinnost. Jsou lůžkoviny, které díky speciální textilii zachytí roztoče, takže alergik se nedostane do kontaktu s alergenem,“ vyjmenoval některé produkty Jiří Kůs.

Mezi další příklady patří i módní oblečení z nanotkaniny s antibakteriálním nanostříbrem. Šaty v takovém případě samy odstraňují zápach při pocení a likvidují bakterie. Druhou z těchto vlastností lze využít také u zdravotnických náplastí.

Běžně dostupné je dnes také oblečení, které díky nanotechnologii pohlcuje pachy a ničí bakterie.
Autor: Daniel Vitouš

„Přestože lidé mohou očekávat, že moderní technologie jsou velmi drahé, opak je pravdou. Cena většiny těchto výrobků zůstává v rámci průměrných hodnot,“ uvedl překvapivě předseda asociace, podle kterého se mnoho zmiňovaných nanotechnologických vychytávek už běžně vyrábí sériově, a tak není problém si některé z nich pořídit. Světu neviditelných vynálezů se kromě jiného věnuje také facebooková stránka Česko je nano.

Fascinující nanoroboti

Zcela samostatnou kapitolou v tomto tématu jsou nanoroboti. Jejich vývoj se v současnosti kromě dalších míst po celém světě realizuje také v pražských Dejvicích, a to na půdě VŠCHT pod vedením profesora Martina Pumery. Jde o mezinárodní projekt, jehož cílem je prokázat nejrůznější vlastnosti, které je možné těmto pouhým okem neviditelným robotům vnuknout.

Pojem „robot“ se u tohoto vynálezu používá právě proto, že je možné výsledný produkt programovat. Například působením světla nebo přirozeným rozkladem částic lze vyslat nanorobotovi ten správný impuls, který zapříčiní, že se začne pohybovat kýženým směrem.

„Časem bude vynález komplexnější, hovoří se o takzvaném „swarmingu“, tedy vytváření rojů nanorobotů. Ti budou mít například možnost působit na konkrétním místě, pronikat složitým prostředím, jako je zemská půda, a nachytat na sebe toxické látky. Nanoroboti pak také mohou mít část magnetickou, takže jsme schopni je silným magnetem z daného prostředí dostat zpátky,“ vysvětlil příklad pro oblast ekologie člen dejvického vědeckého týmu Filip Novotný, který tak dal tuto vlastnost do kontextu s černobylskou katastrofou, po které se půda přerovnávala manuálně buldozery. Díky nanorobotům by něco takového už nemuselo být potřeba.

Nanoroboti jsou schopni toho zvládnout mnohokrát víc ve spoustě nepřeberných disciplín. Filip Novotný odhaduje, že do 10 let by se popisovaná technologie mohla dostat do běžného užívání. „Marketingový název možná bude jiný, ale bude to fungovat na této podstatě. Naším cílem je dokázat celý koncept a v tom okamžiku naši činnost ukončíme. Pak bude záležet, kdo vynaloží dostatečné prostředky, aby tento koncept uvedl do praxe,“ dodal vědec, podle kterého však tento časový odhad z legislativních a politických důvodů zatím neplatí pro zdravotnictví, byť i tady by nanoroboti našli určitě své uplatnění. Nezbývá než počkat, jaké další fascinující objevy nanotechnologie v příštích letech přinesou.

Další informace o nanorobotice uvádí web Nanorobots.cz.

Fotogalerie
17 fotografií