„Naše dvě mláďata zatím prospívají velmi dobře, pravidelně a často pijí, jsou aktivní a celá skupina s nimi dobře funguje. Za dobrého počasí je návštěvníci budou moci vidět ve venkovním výběhu v horní části zoo. Když je deštivo, mají selata k dispozici vyhřívanou stáj,“ uvedl chovatel Radovan Mourek.

V Evropě tento druh pekariů momentálně chová pouze sedm institucí, v nichž žije 37 jedinců. Narození pražských mláďat přišlo jen pár měsíců poté, co desítky pekariů v paraguayské chovné stanici Proyecto Taguá podlehly doposud neznámé smrtící chorobě, která patrně sužuje i volně žijící populaci. „Význam chovu v amerických a evropských zoologických zahradách tím nabyl na významu,“ poznamenala mluvčí pražské zoo Lenka Pastročáková.

Až do roku 1971 byl pekari Wagnerův považován za vyhynulý druh, poté však byla zjištěna populace na pomezí Argentiny, Bolívie a Paraguaye. V současnosti je počet těchto zvířat v přírodě odhadován na maximálně několik tisíc jedinců; populace klesá zejména z důvodu odlesňování. Pražská zoo se zapojila do záchovného programu evropských zoologických zahrad a v roce 2016 získala čtyři pekarie Wagnerovy z berlínské Tierpark.

Pekari Wagnerův je příbuzný prasete, má nápadně mohutnou hlavu a delší uši. Může být dlouhý až přes jeden metr a vážit kolem 30 až 40 kilogramů. V přírodě žije v nevelkém areálu prostředí suchých trnitých lesů v oblasti Grand Chaca v Latinské Americe, kde spadne pouhých 400 až 800 milimetrů srážek ročně. Značnou část jeho jídelníčku tak tvoří kaktusy. Většinu času věnují pekariové pátrání po potravě a plochým rypákem přerývají měkkou půdu. Žijí v rodinných skupinkách, jejichž členové se dorozumívají pestrou paletou zvuků, a své území si důrazně brání před vetřelci. Teritorium i ostatní členy skupiny značkují mléčně bílým výměškem hřbetní pachové žlázy, který se uvolňuje při otírání o vegetaci nebo jiná zvířata.

Video
délka: 00:55

Narození pražských mláďat pekariho Wagnerova přišlo jen pár měsíců poté, co desítky pekariů v paraguayské chovné stanici Proyecto Taguá podlehly doposud neznámé smrtící chorobě, která patrně sužuje i volně žijící populaci. Petr Hamerník, Zoo Praha

Fotogalerie
3 fotografie