Podle vedoucího oddělení styku s veřejností Martina Hakaufa budou od 9:00 do 17:00 otevřeny reprezentační prostory v prvním patře Nového paláce Pražského hradu. Návštěvníci si budou moct prohlédnout místa, kde prezidenti vykonávají své ústavní pravomoci. U příležitosti 100. výročí založení Československa a blížícího se 28. října, během kterého prezident uděluje státní vyznamenání, chtějí zástupci Pražského hradu lidem představit téma řádových dnů.

„V expozici při dni otevřených dveří budou v Rothmayerově sále vůbec poprvé vystaveny nejen české řády, ale i vysoká zahraniční vyznamenání, která během svého funkčního období obdržel současný prezident republiky,“ uvedl Hakauf. K vidění budou i návrhy na podobu Řádu bílého lva po roce 1990.

Rozšíření výtvarné výzdoby

Druhou novinkou bude představení upraveného Brožíkova salonu. K dosavadním dvěma malbám Václava Brožíka ze sbírek Pražského hradu do salonu přibyla další díla zapůjčená z Galerie hlavního města Prahy včetně portrétu jeho manželky. V této místnosti například prezident přijímá k rozhovoru nové velvyslance předávající pověřovací listiny.

V Rudolfově galerii si pak lidé budou moct prohlédnout velkou slavnostní tabuli, která bude prostřena speciálně pro den otevřených dveří. Její součástí bude kolekce 15 ručně foukaných křišťálových váz, které pro Pražský hrad u příležitosti 100. výročí vzniku ČSR vyrobila firma Moser. Poprvé byly použity v září při návštěvě indického prezidenta. „Všechny reprezentační prostory pak budou bohatě vyzdobeny květinami z hradních skleníků a zahrad,“ dodal Hakauf.

Vstup na prohlídku bude zajištěn Matyášovou branou z Hradčanského náměstí a z prvního nádvoří, poslední návštěvník bude moci do reprezentačních prostor vstoupit půl hodiny před uzavřením, tedy v 16:30.

Na den otevřených dveří navazuje možnost prohlídek školních skupin v pátek 5. října a v pondělí 8. října. Zájemci ze škol se musí předem objednat. Loni se den otevřených dveří konal na začátku listopadu. Během dvou dnů si reprezentační prostory Pražského hradu prohlédlo téměř 15 tisíc lidí.

Dny otevřených dveří pořádají u příležitosti založení Československa i další úřady. Některá ministerstva pozvala návštěvníky na uplynulý pátek 28. září, další se otevřou 28. října. Na Pražském hradě si lidé také mohou prohlédnout do konce října výstavy týkající se 100. výročí republiky. Přístupné jsou nyní zdarma.