Za necelé dva měsíce zavládne po celé republice bujaré veselí. Takřka v každém městě, v každé vesnici či vísce se chystají oslavy vzniku samostatné Československé republiky. Hlavní město pochopitelně nemůže zůstat stranou a i jeho městské části se do oslav hodlají zapojit po svém. V Praze 3 k té příležitosti už v září zprovoznili originální autorskou výstavu 1918 Žižkov „My, národ československý…“

Největší v Praze

V prostorách žižkovského Atria v Čajkovského ulici je od 7. září po 30. listopad největší autorská výstava v Praze, která se váže na oslavy vzniku samostatné Československé republiky. Zájemcům přiblížuje především na fotografiích historické a společenské změny mezi lety 1918 až 1938, které Pražany, a Žižkovany obzvláště, potkaly.

Výstavu během dvou let uspořádali kronikář Prahy 3 Jan Vlk se svou dcerou Terezou Vlkovou. „Spolupracovali jsme s mnoha institucemi,“ vysvětlil Vlk, „ale největší »poklady« jsme však stejně nalezli přímo na Žižkově. Například paměti místních, jako třeba Žižkovana Eduarda Marka, který letos oslavil 101 let,“ uvedl pro Blesk.cz.

Historické fotky i žižkovské unikáty

Výstava se zaobírá především tím, jak Žižkov kulturně, politicky a společensky žil před 100 lety. Podle autorů však má i menší místopisný přesah. „Při tvorbě výstavy, kterou nám pomáhal uspořádat výtvarný architekt Jaroslav Obst, jsme se probírali množstvím přes 800 fotografií,“ uvedl Vlk. K vidění jsou nejen skrytá či známá zákoutí Žižkova, jakož i úsměvné momentky ze „života“ fotbalistů Viktorie Žižkov či obyčejných lidí. Kdo ví, třeba na nich naleznete i svého dědečka s babičkou.

Video
délka: 03:30.88

Součástí představení plánů radnice Prahy 3 k chystaným oslavám historického jubilea byla i historická rekonstrukce, která dala v mnohém pocítit atmosféru před 100 lety. David Zima

„V policejním archivu jsme objevili hlášení o tom, že byl kýmsi nalezen pecen chleba, který dotyčný odnesl na policii,“ uvedla jako jednu ze zajímavosti spoluautorka výstavy Tereza Vlková. „Policista následně do protokolu zapsal, že aby pecen nepodlehl rozkladu, bylo nutné jej zkonzumovat. Posléze do obálky vložil finanční náhradu za onen chléb, kdyby se o něj přece jen někdo přihlásil.“ Nejen na tyto zajímavé a úsměvné příhody se zájemci mohou těšit.

Upomínkový program

Málokterá městská část hlavní města lpí na své historii a folkloru tolik jako Praha 3. V rámci blížícího se jubilea proto radnice koná hned několik doprovodných akcí. Vyjma zmíněné výstavy se například 12. září uskuteční literární večer v Kulturním centru Vozovna, který bude věnovaný Jaroslavu Haškovi a Františku Sauerovi, dvěma legendárním postavičkám Žižkova z éry před sto lety. Jezdit budou i historické tramvaje.

3. a 10. října proběhnou tamtéž přednášky Československé obce legionářské k úloze legií při vzniku ČSR. 18. října 28. října se na náměstí Jiřího z Poděbrad instaluje exteriérová výstava vážící se k 1. světové válce. A 10. listopadu si zájemci budou moci například osahat praxi vojenského výcviku za posledních dní monarchie.

Program je však ještě bohatší. Jeho součástí je totiž i projekt Po stopách osmiček v Praze 3. Už od dubna jsou totiž na náměstí Jiřího z Poděbrad instalovány nejrůznější výstavy, které ukazují významná historická data z naší minulosti, především však s důrazem na Prahu 3. Výstavy budou od září doplněné o vizualizace, které bude možné si stáhnout na mobilní telefon.
Fotogalerie
6 fotografií