Nápad vytvořit unikátní festival Sound of Silent Movies se zrodil v hlavě Patrika Harvalíka, který provozuje Molo Pražačka a Prague Central Camp. „S nápadem na promítání němých filmů a zejména grotesek jsme si s kolegyní Lenkou Vranou pohrávali už před lety. Přišlo nám, že by bylo fajn vrátit se ke kořenům kinematografie, kdy herci tvořili osobnostní profily a pouze pantomimickým projevem příběhy, děje a emoce,“ popisuje Harvalík. Jenže klasika by nemusela všechny lákat, a tak se zrodil nápad oživit ji současným prvkem - hudebníky, kteří budou naživo před zraky diváků improvizovat.

Soutěžní přehlídka

Celou myšlenku filmu s živou hudbou pak dotvořil Viktor Vilhelm. „Bude se jednat o soutěž. Každý večer zahraje jedna kapela, nebo hudebník nejrůznějších žánrů,“ uvedli pořadatelé, a tak vznikl festival, který nejenom baví návštěvníky, ale také samotné vystupující. Ti mají na konci dvouměsíčního klání, kdy vystoupí jeden po druhém, šanci vyhrát Žižkovský bombardón s 20 tisíci korunami. 

Video
délka: 00:28
1080p 720p 360p

Takhle vypadal první večer. Eva Fornálová

Obavy vystřídaly ovace

Měl jsem obavy, že muzikanti do soutěže nepůjdou, ale nakonec se přihlásili. Sehnali jsme staré filmy, promítačku a začali vše připravovat. Musím říct, že obdivuji muzikanty, kteří tuhle výzvu přijali,“ svěřil se Viktor Vilhelm, producent festivalu. A nebyl jediným obdivovatelem. „Divím se, že tady něco takového ještě nebylo. Je to perfektní. Nejlepší letní kino, možná i spíše perfektní koncert,“ těšil se ze zážiku návštěvník Karel.

A jak to celé proběhlo? Před zdí, na které se promítal němý film, se usadila první kapela - Atomic Gigolo - se svou elektronickou hudbou, kterou doplňoval trumpetista hrou jako o život. Návštěvníci pak mezi jednotlivými snímky nešetřili hvízdáním a potleskem. Na konci pak odborná porota i návštěvníci dle nadšení ohodnotili kapelu. Každý z porotců mohl věnovat 100 bodů a diváci, jelikož jich je markatně více, jen po deseti. Tím mohli svými hlasy popostrčit kapelu blíže k výhře. O té se ale rozhodne až za pár týdnů, kdy dohrají všichni soutěžící.

Čtvrteční improvizační soutěžení doplnilo v pátek klasické letní kino. Promítaly se, a ještě se budou promítat, Ostře sledované vlaky, Moderní doba, Světlo velkoměsta, Diktátor a Zloději kol. Pro lepší přehled is můžete prohlédnout facebookové stránky ppořadatele. Poslední pátek 14.9. pak na slavnostním vyhlášení znovu vystoupí vítěz celé soutěže.

Fotogalerie
17 fotografií