Singletrail je pro milovníky cyklistiky, které nebaví monotónní šlapání po silnici, to pravé ořechové. Novou adrenalinovou zábavu v terénu si mohou od pátku užít také v hlavním městě – Praha otevřela v letňanském lesoparku fungl nové jednosměrné trasy. Ty jsou navíc pro všechny nadšence zdarma.

„Místní občané se obávali, že jim cyklisté nebezpečným způsobem budou křížit pěšinky. Snažili jsme se projekt upravit tak, aby se tu daly obě aktivity skloubit. Přetrasovaly se ty trasy a myslím, že teď už proti tomu žádné námitky nejsou,“ řekla pražská radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice).

Téměř šest kilometrů dlouhé trasy se nacházejí v Letňanech na dvou kopcích, které vznikly po stavbě metra C. Jedna z nich je pro jezdce vyhledávající náročnější trasu, další tři pak patří do kategorie lehčích. Při stavbě tras počítal magistrát s cyklisty staršími 12 let. Starosta Letňan Ivan Kabický řekl, že by v budoucnu měla vzniknout také trasa pro děti.

Další podobné trasy hlavní město nechystá. „Jejich dalšímu vzniku brání to, že to nechceme dávat do prostorů, které jsou přírodovědně hodnotné, jako byly požadavky udělat to v Chuchelském háji, ale tam to opravdu nechceme,“ řekla Plamínková.

Desítky tras po ČR

V Česku se tratě nacházejí mimo jiné na horách. Cyklisty vyveze lanovka na Ještěd a pak mohou sjet dolů. Sjezd je zdarma. Jezdci si mohou koupit jednotlivé jízdy, ale i denní či několikadenní jízdenky. Severně od Liberce je podle webu Trail hunter také singletrail pod Smrkem, kde je asi 80 kilometrů tras. K dispozici je půjčovna i servis. Bikepark s lanovkou je i na Klínovci.

Rozsáhlá síť tras je vybudována v Rychlebských horách. V Jedovnicích na Blanensku fungují okruhy od jara 2016. Na kola mohou lidé vyrazit i na Špičák.

 

Fotogalerie
8 fotografií