Původem slovinský architekt Josip Plečnik se ve 20. a 30. letech minulého století podílel na obnově Pražského hradu. Upravil například vstupní síň ke Španělskému sálu, dal novou podobu Jižním zahradám a mnoha dalším hradním prostorům. Nejen ty od středy připomene výstava na Pražském hradě.

Ta se nachází v prostoru pod Plečnikovou vyhlídkou v Jižních zahradách, který obvykle není veřejnosti přístupný. Kromě modelů a fotografií tak návštěvníci mohou jedno z děl architekta poznat »na vlastní kůži«. „Tato výstava připomíná jednak Plečnika, ale také výstavu, kterou jsme o jeho práci připravili v roce 1996. Koná se v Jižních zahradách. Plečnikova vyhlídka totiž byla za komunismu poničena a opravena byla až před několika lety,“ řekl Blesku jeden z jejích autorů architekt Zdeněk Lukeš (64).

K vidění tu jsou modely staveb, které na hradě podle Plečnikových návrhů vznikly, ale i přehled dalších budov, které světoznámý architekt vytvořil. Kromě Hradu se zasloužil třeba o podobu kostela Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech. 

Kdy: 18. 4. – 20. 5. 2018
Kde: Pod Plečnikovou vyhlídkou v Jižních zahradách (přístup přes Býčí schodiště)
Za kolik: Dospělí 50 korun, děti 30 korun, rodina 100 korun

Video
délka: 00:40
720p 360p

Unikátní výstava na Pražském hradě dá nahlédnout do nepřístupných prostor pod Plečnikovou vyhlídkou. Michaela Kalkusová

Fotogalerie
13 fotografií