Štědrý den v pražské zoologické zahradě bude stylový. Přesně v pravé poledne se totiž chystá vystoupení zvířat v amfiteátru Rezervace Bororo – a co by to bylo za zoo, kdyby návštěvníkům nedokázala „šťastné a veselé“ popřát přímo samotná zvířata?

Do svých rukou to vezme Deny, polární liška, kterou cvičí specialistka tréninku zvířat Zoo Praha Lucie Průšová. Pro Blesk.cz se rozpovídala o tom, jak je složité vycvičit takové zvíře v porovnání se psem. Přestože obě zvířata jsou šelmy psovité, jde o znatelně jinou disciplínu.

„Pro někoho mohou vypadat podobně, ale výcvik nefunguje stejně, protože je to přeci jen divoké zvíře a nemá tak blízko k lidem. Deny si zachoval opravdu tu ostražitost. Cvičí ale velice rád, je aktivní. Jdou mu hlavně cviky, které jsou akční, tedy když má například někam doběhnout nebo něco přeskočit,“ prozradila Lucie Průšová.

Pro výcvik Denyho a mnohých dalších zvířat v pražské zoo se používá takzvaná metoda pozitivního posilování. Ta se sice praktikuje také u psů, ale zákonitosti jsou podle odbornice jiné právě na základě toho, že v tomto případě jde o nefalšované divoké zvíře.

Polární lišák Deny z pražské zoo: Na Vánoce popřeje návštěvníkům.
Polární lišák Deny z pražské zoo: Na Vánoce popřeje návštěvníkům.
Autor: Zoo Praha

„Využíváme takzvaný rozhovor do pěti kroků. Ze začátku začíná zvíře, které dá signál, že je připravené a soustředěné, abychom ho do ničeho nenutili. Když úkol plní, používáme takzvaný ‚klikr‘ (nástroj, který vydává zvuky podobné kliknutí – pozn. red.), ale dá se použít například i píšťalka. Zvíře pak dostává odměnu, aby bylo motivované,“ uvedla Lucie Průšová.

Deny rád za odměnu dostává syrové maso nebo ryby. Veselé Vánoce návštěvníkům amfiteátru popřeje originálním způsobem. Pokud chcete zjistit, jak to udělá, podívejte se na video:

Video
délka: 01:05.99

Polární lišák Deny v ZOO Praha: Takhle popřeje k Vánocům. Daniel Vitouš

Fotogalerie
8 fotografií