Městská část Praha 2 kryt jednou měsíčně zdarma zpřístupňuje veřejnosti. Nejbližší prohlídka se koná už v sobotu 19. srpna, avšak jen na několik hodin. Tentokrát od 9 do 15 hodin. Téměř celý kryt je bezbariérový a vstup mají povolen i psi.

Kryt Folimanka má celkem tři vchody, přístupný je ale pouze z jedné strany z ulice Pod Karlovem. Vchod je na první pohled tak nenápadný, že by se dal lehce zaměnit s garáží.

Video
délka: 00:48.74

Folimanka je otevřena veřejnosti jednou měsíčně. Eva Fornálová

„Po druhé světové válce panovala velká obava z příchodu dalšího ohrožení. V 50. a 60. letech vznikaly po celé metropoli protiatomové kryty. V Praze tak máme téměř 800 bunkrů, z nichž Folimanka patří právě k těm největším,“ řekl již dříve pro Blesk.cz průvodce Antonín Novák.

„Vejde se sem až 1300 lidí. Ale jak si můžete všimnout při prohlídce, žádný komfort to tady není. Městská část Prahy 2 se ale dalšího velkého ohrožení nebojí, a tak se rozhodla zpřístupnit bunkr veřejnosti alespoň na jeden den v měsíci.

Od nového roku tak mají Pražané možnost pravidelně se podívat do spletitého labyrintu tajemných chodeb. Není to tu připraveno na delší pobyt. Při vybavování se počítalo s tím, že by nebyl kryt využit při ohrožení déle než na tři dny.”