Obyvatelé Proseka a Střížkova se budou moci po vzoru svých předků začít opět scházet v hostinci U Brabců. Historická budova v oblasti starého Proseka měla být srovnaná se zemí na základě rozhodnutí z roku 2012. Demoliční práce měly proběhnout v lednu letošního roku, radnici Prahy 9 se ale podařilo tuto akci zastavit a zahájit s vlastníkem domu a okolních pozemků další jednání.

Majitel se rozhodl, že zdejší areál neprodá, jedinou možnou variantou se tak stala směna za jiné pozemky, na kterých by bylo možné realizovat původně zamýšlený developerský projekt. Podmínky se nakonec podařilo vyřešit k oboustranné spokojenosti a na konci dubna letošního roku lze mluvit o záchraně historické hospody.

„Cítili jsme při tomto vyjednávání výraznou morální podporu od místních občanů a jsme rádi, že se jednání podařilo dovést ke zdárnému konci,“ uvedl k tématu starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS).

Velké opravy a plány

Než se první návštěvníci do legendárního proseckého hostince opět podívají, bude nezbytné provést opravy. Pokud práce půjdou podle plánu, podívají se lidé do otevřeného podniku poprvé ve druhé polovině příštího roku. Počítá se tu nejen s provozem hospody, ale také s pořádáním plesů, výstav a dalších kulturních akcí ve společenském sále.

„Chápeme, že objekt ‚U Brabců‘ není pilířem evropské architektury, ale šlo nám o zachování génia loci starého Proseka a vybudování komunitního centra v lokalitě. A nejtradičnější české komunitní centrum je odedávna hospoda s vlastním pivem. Kromě hospody bylo v minulosti v budově i kino. Těch je všude dost, ale společenský sál Proseku a Střížkovu také chybí. No a hospoda ‚U Brabců‘ se pro tento účel doslova nabízí,“ řekl zastupitel Michal Mašek (TOP 09).

Fotogalerie
4 fotografie