Jako Johanna Vošahlíková se narodila v roce 1880. Do vínku jí osud nadělil velkou porci úspěchu i trápení. Po brzké smrti otce pomáhala matce živit rodinu. Vyučila se švadlenou a šila na zakázku po domech. Štěstí ji potkalo poprvé v podobě budoucího manžela Viktora Podolského a díky němu už jako Hana Podolská si v roce 1908 otevřela první dílnu v pražských Nuslích v domě U Pěti králů.

Neovládala dobře jen šicí stroj, ale také reklamní um. Díky tomu a podpoře milujícího manžela se v roce 1914 přestěhovala do luxusního bytu v paláci Lucerna na Václavském náměstí a otevřela legendární Modelový dům Hany Podolské, v němž nechybělo kloboučnictví a kožešnictví. Zrodila se legenda.

Hvězdné zákaznice

Dveře si tu podávaly hvězdy filmového plátna. Adina Mandlová, Hana Vítová nebo Nataša Gollová. „Mandlová měla kalhotky sepnuté ‚sichrhajckou‘, ale navrch poslední model Podolské,“ řekla Blesku jedna z bývalých švadlen. Nejlepší materiál, dokonalé zpracování bez jediného chybného stehu, nejvyšší evropská úroveň – to vše učarovalo i Olze Scheinpflugové, automobilové závodnici Elišce Junkové či Haně Benešové, manželce prezidenta Edvarda Beneše.

Vždy o krok napřed

Podolská šla dál než ostatní. Vydávala módní časopisy „Móda a vkus“ a „Eva“. Její modely předváděly třeba Adina Mandlová nebo Jarmila Novotná, pěvkyně světového formátu. Modelky fotil František Drtikol. Podolská nechala modelky procházet se ve vybraných modelech po lázeňské kolonádě v Mariánských Lázních. Šila i pro filmy Kristián, Maskovaná milenka či Katakomby.

Daň za úspěch

První velkou ránou byla pro Podolskou v roce 1926 nešťastná smrt manžela. Roku 1935 umírá i starší syn. V roce 1948 po emigraci její snachy (a kreslířky salonu) do USA byl mladší syn zatčen a uvězněn. Později emigroval i on a s matkou se již nikdy neviděli. Po roce 1948 přišla největší rána. Salon Podolské byl znárodněn a přejmenován na Oděvní službu. Už jen jako prodavačka tu Podolská pracovala dál, ovšem jen do roku 1954, kdy přišla definitivní výpověď. Zemřela opuštěná 15. února 1972, majetek odkázala pečovatelce, která se o ni starala.