19. březen 2019
Svátek slaví Josef, zítra Světlana

Dechberoucí záběry pražských potoků: Metropole odhalila jednu ze svých krás

/
 • Suchý poldr Čihadla na vodních tocích v Praze
  7. října 2016 ● 10:26
   

  V Praze vznikly neuvěřitelné záběry jednotlivých pražských potoků z ptačí perspektivy. Pomocí dronu si lidé mohou prohlédnout, jak v současnosti vypadají například Hostavický potok, Šárecký potok nebo Rokytka. Dle vyobrazené malebné krajiny se vám ani nebude chtít uvěřit, že sledujete pražské prostředí. Pokochejte se.

 • 1.

  Hostavický potok – Dolní Počernice

   

  Hostavický potok v Dolních Počernicích
  Hostavický potok v Dolních Počernicích
  Autor: Praha.eu

   

  Revitalizace Hostavického potoka v Dolních Počernicích proběhla roku 2015 na celkové délce 1 126 metrů. Město pomocí úprav začlenilo vodní tok do okolní zeleně a zvýšilo tím ekologický, estetický a rekreační potenciál území.

   

  Před úpravami byla místní zeleň většinou ve velmi špatném stavu. Proběhlo proto vyčištění a následně se v oblasti vytvořila širší sníženina. Vzniklo tím zcela nové koryto Hostavického potoka, to původní prakticky v celé délce pracovníci zasypali.

   

  Podél potoka se nachází několik drobných vodních ploch pro obojživelníky, můžete se zde procházet po štěrkových cestách a lávkách. U cesty naleznete také lavičky a místní dětské hřiště prošlo modernizací.

   

  Podívejte se na video:

   

   

 • 2.

  Hostavický potok – retenční nádrž Slatina

   

  Hostavický potok – retenční nádrž Slatina
  Hostavický potok – retenční nádrž Slatina
  Autor: Praha.eu

   

  Revitalizací v roce 2015 prošla také oblast Hostavického potoka nad retenční nádrží Slatina, zde se pracovalo v délce 266 metrů. V minulosti zde totiž proběhly úpravy, které namísto zkvalitnění vedly k nestabilním stromům, protože kvůli betonovému opevnění nemohly jejich kořeny dostatečně zarůst v zemi.

   

  Bylo proto nezbytné místo uvést do pořádku. Dělníci zasypali původní koryto potoka a vedle něj vzniklo koryto zcela nové. V oblasti také vznikly nové tůně a mokřad.

   

  Podívejte se na video:

   

   

 • 3.

  Šárecký potok – Zlatnice

   

  Šárecký potok – Zlatnice
  Šárecký potok – Zlatnice
  Autor: Praha.eu

   

  Šárecký potok v Praze v oblasti Zlatnice v minulosti kopíroval silnici a tekl mezi komunikací a ploty místních domů. Po úpravách na přelomu let 2012 a 2013 se vodní tok vrátil zpátky na luční plochu v prostorách přes silnici, úpravy probíhaly na 650 metrech potoka.

   

  Na místě vzniklo pět nových tůní, některé z nich jsou napojené přímo na potok. Došlo také k vyčištění okraje přilehlého lesa, a tak se vodní tok a jeho prostředí nádherně propojilo s lesním životem. Pro návštěvníky pracovníci vybudovali novou pěšinu a lávku.

   

  Podívejte se na video:

   

   

 • 4.

  Šárecký potok – Jenerálka

   

  Šárecký potok – Jenerálka
  Šárecký potok – Jenerálka
  Autor: Praha.eu

   

  Další revitalizací Šárecký potok ve stejném časovém období prošel v oblasti pod Jenerálkou. Zdejší oblast lidská činnost poznamenala mnohem méně než na Zlatnici, ovšem i zde došlo na úpravy v celkové délce 117 metrů potoka.

   

  Revitalizace podpořila přírodní vinutí potoka, také zde došlo k tvorbě nových tůní.

   

  Podívejte se na video:

   

   

 • 5.

  Rokytka – tok nad Hořejším rybníkem

   

  Rokytka, tok nad Hořejším rybníkem
  Rokytka, tok nad Hořejším rybníkem
  Autor: Praha.eu

   

  Revitalizace potoka Rokytka v oblasti nad Hořejším rybníkem v Praze se snažila navrátit toku jeho přirozenou tvář. Na počátku 20. století byl totiž potok v oblasti narovnán a jeho koryto zdevastovaly nutrie.

   

  Práce proběhly na 518 metrech Rokytky v letech 2014 až 2015. Místo rovného toku vzniklo přírodě bližší klikatící se a mělké koryto. V obloucích potoka vznikly nové vodní plochy a našlo se také místo pro vybudování kolmé stěny pro ledňáčky.

   

  Místo se stalo i nalezištěm archeologických předmětů. Během úprav z minulosti sem totiž lidé naváželi směs zeminy a suti z demolice historických domů z centra Prahy. Našla se zde také keramika nebo pozůstatky stolního a kuchyňského nádobí.

   

  Součástí revitalizace byl také vznik cyklostezky, lávky a laviček. Došlo k vyčištění pozůstatků hruškového sadu a vysázely se zde nové stromy.

   

  Podívejte se na video:

   

   

 • 6.

  Suchý poldr Čihadla

   

  Suchý poldr Čihadla na vodních tocích v Praze
  Suchý poldr Čihadla na vodních tocích v Praze
  Autor: Praha.eu

   

  Revitalizace koryt potoků v oblasti suchého poldru Čihadla je dosud největší revitalizační akcí potoků v Praze a okolí. V letech 2007 až 2008 vzniklo celkem 1605 metrů nových koryt na Svépravickém potoce, Rokytce a Hostavickém potoce.

   

  Čihadla vznikla v 80. letech minulého století kvůli zachycování přívalových srážek z povodí Rokytky. V 18. století na místě stával velký rybník, časem ale došlo k jeho vypuštění a objevilo se zde pole.

   

  V minulosti se na místě vodní toky napřímily a opevnily betonovými tvárnicemi. Území je ale k rozlévání vody určené, a tak neměl beton na místě své opodstatnění. Během revitalizace tedy pracovníci zasypali stará opevněná koryta a vyhloubila se zde pro vodu nová, klikatá cesta. Místo teď působí mnohem přirozenějším dojmem.

   

  Podívejte se na video:

   

   

 • 7.

  Svépravický potok – pískovna Martiňák

   

  Svépravický potok – pískovna Martiňák
  Svépravický potok – pískovna Martiňák
  Autor: Praha.eu

   

  Revitalizace na zdejším toku navazuje na předchozí úpravy z roku 2008, zaujímá území mezi suchým poldrem Čihadla, rybníkem V Pískovně a Martiňákem. Hlavní část úprav dokončili dělníci v roce 2015.

   

  Tok Svépravického potoka zde v minulosti lidé také narovnali a svým vzhledem připomínal spíš odvodňovací kanál. Na místě proto v rámci úprav došlo zrovna tak na úpravu koryta.

   

  Během prací zasypali pracovníci původní betonový kanál od výtoku z rybníka Martiňák a vznikl tu nový odtok, který je mnohem přirozenější. Vytvořila se také nová tůně o rozloze 1 800 metrů čtverečních.

   

  Podívejte se na video:

   

   

 • 8.

  Potoky v Praze

   

  Pražské potoky v současnosti naštěstí neprocházejí úpravami z období minulého režimu, které spíš znamenaly odklon od přírody a snahu o konstruktivismus za každou cenu. V současnosti dochází k revitalizacím v souladu s krajinou, a tak také v Praze můžeme navštěvovat tato malebná místa.

   

  Prohlédněte si fotogalerii pražských potoků:

  Fotogalerie
  38 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
VYHLEDAT VÝSLEDKY Načítám
1080p 720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy