Tento typ výměny oblečení pořádá InBáze teprve podruhé. „Předtím jsme vždy pravidelně dvakrát ročně dělali bazary především dětského oblečení, jelikož k nám do centra chodí hodně maminek s dětmi. Po letech jsme se rozhodli vynechat z celého procesu peníze a jsme rádi, že to funguje,“ těšila se z úspěšné akce organizátorka Helena Masníková. 

Lidé si tak brali a zároveň i oblečení, které už nenosili, darovali. „Vždy nám zbyde i dost oblečení pro potřebné, které poté rozdáváme dále. Do budoucna plánujeme v Inbázi pořídit stále otevřenou skříň, kde si lidé budou moci brát, co se jim zlíbí a samozřejmě i dávat,“ svěřila se s budoucím projektem Helena Masníková.


Návštěvníci si akci pochvalovali. „Je to skvělá příležitost pošoupnout nevyužité oblečení dál. Druhýmu dá druhou šanci, zatímco mně by ležely tyhle kousky zbytečně ve skříni. Navíc jsem tu ukořistila úžasné šaty,“ těšila se odpoledne Veronika (24), která byla na akci poprvé.

Myšlenka směny oblečení je ozvláštněna dobročinným počinem věnování přebytků. „Minule jsme vezli část oblečení pro Sue Ryder a zbytek na Charitu, předtím zase do azylového domu pro maminky s dětmi. Dáváme tam, kde je potřeba,“ prozradila Helena Masníková. „Tentokrát chceme oblečení předat uprchlíkům, kteří přijedou na náš festival RefuFest z pobytových středisek. Je to taková logická volba,“ vysvětlovala Helena Masníková, proč se tentokrát rozhodli oblečení věnovat právě uprchlíkům.

Další obdobnou akci plánují pořadatelé pravděpodobně na září. „Nejsme si úplně jistí. Předběžně počítáme se zářím, ale možná se rozhodneme ji uspořádat i dříve. Ale určitě chceme ještě předtím zrealizovat veřejnou skříň,“ dokončila Helena Masníková.