„V oblasti dnešního starého nádraží Praha-Bubny se s celkovou zástavbou a výstavbou území Bubny-Zátory počítá, že výstup z metra bude dobudován. Všechny výstupy, jak budou plánovány a jsou uvažovány ve studii území, jsou zakomponovány do parteru budov,“ řekl Scheinherr.

Změny celé lokality

Do budoucí okolní zástavby bude zabudován i nynější jižní výstup a jeho okolí. Zde bude rovněž změněno vedení kolejí a tramvaje od metra pojedou rovně podjezdem pod železnicí, nikoliv směrem k nábřeží. Také vznikne nová železniční stanice. Směrem k nábřeží pak Praha plánuje stavbu nové budovy filharmonie, která by mohla začít nejdříve za šest let. Naopak zachováno by mělo být sousoší fauna a flora u výstupu z metra, které bylo opraveno.

„Přemýšlíme ale, jak to tady krátkodobě proměnit, takže vznikly dva nové přechody pro chodce, zbouraly se zde zbytečné lávky a umělecká díla, Vltava a plastika fauna a flora, byly opraveny. Snažíme se dbát na prostor pro cestující,“ řekl Scheinherr. Bude zde také každé tři měsíce instalována nová výstava.

Co další stanice?

Vltavská není jedinou stanicí pražského metra, kde byl plánován druhý výstup, který ale nebyl nikdy dodělán, podobný případ jsou Staroměstská či Strašnická na trase linky A. V případě Staroměstské si město nechává dělat studii vybudování výstupu. „Výsledky ještě nemáme, je to u projektanta,“ řekl Scheinherr. Podle něj město spíše uvažuje o dobudovávání bezbariérových výstupů. Pokud by některý ze vstupů měl být doděláván, zřejmě tak bude formou výtahu jako je tomu na Národní třídě na trase B.

Video
délka: 01:23.36

V Praze by mohla stát už v polovině dvacátých let nová koncertní hala. Pro Blesk.cz o plánu promluvil bývalý radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL). (rok 2018) Tadeáš Provazník

Fotogalerie
41 fotografií