Na pražských Hradčanech, v Písecké bráně, je k vidění netradiční výstava, která připomíná významné „devítkové“ roky z dějin českého národa v souvislosti s činy statečných českých sportovců. Jednotlivé události znázorňují desky: hned ta první upomíná na vznik Českého olympijského výboru, který byl založen 18. května 1899. Tuzemský výbor patří k těm vůbec nejstarším na světě a sdružoval špičkové sportovce své doby. Ti se připravovali na olympijské hry v Paříži v roce 1900. 

Z tragických roků jsou zde zastoupená léta 1939, 1949 nebo 1969. Kupříkladu v roce 1949 byl poslední Všesokolský slet, než byli Sokolové zakázaní. Autoři výstavy připomínají excelentního hokejového brankáře Bohumila Modrého, který byl v tomto roce zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen na 15 let vězení.

V roce 1969 nelze nevzpomenout na dalšího hokejistu, Jaroslava Holíka, který výrazně přispěl k porážce Sovětského svazu na mistroství světa. Turnaj sice hokejisté nevyhráli, ale porážku „velkého bratra“, který rok předtím zosnoval vpád armád Varšavské smlouvy do Československa, oslavilo až 500 tisíc lidí.

Posledním mezníkem je rok 1989, který je spojený zejména se Sametovou revolucí. Autoři výstavy připomínají fotbalovou stávku, která trvala od 20. listopadu do 2. prosince. Mezi první kluby, které se ke stávkujícím studentům přidali byli hráči Sparty. Kapitán Sparty a reprezentace Ivan Hašek dokonce 24. listopadu promluvil na Václavském náměstí.

Kdy: celý listopad, úterý-neděle od 11 do 19 hodin
Kde: Písecká brána, K Brusce 5/208, Praha 6 - Hradčany
Vstupné: zdarma

Fotogalerie
8 fotografií