Za pasem sekyru, na obličeji kápi a v rukou haldu skládající se s vysloužilých sluchátek či reproduktoru – takovou podobu přisoudil katu Mydláři výtvarník, který ho spolu s dalšími postavičkami z pražských pověstí zvěčnil na kontejneru na elektroodpad. Ten je nově umístěn v Praze 7, sloužit má ke sběru elektroodpadu.

Společnost Asekol, která od roku 2005 provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení, takových rozmístí celkem 14 – kromě Prahy se netradičně zdobené kontejnery dostanou i do dalších krajských měst. Stejně jako ten pražský budou i ostatní inspirované místními dominantami a kulturou.

„Stále se stává, že elektroodpad nekončí tam, kde má, tak jsme přišli s myšlenkou ještě více oslovit veřejnost,“ uvedl ředitel marketingu Asekol Daniel Šafář. Dodal, že systém kontejnerů na elektroodpad v Česku je v Evropě unikátní. Společnost jich původně v roce 2011 spustila 22, nyní jich podle Šafáře má 3600. Firma také připravuje originální kontejner, který představí na letošním Designbloku.

Pražský kontejner zkrášlil výtvarník a ilustrátor Dalibor Krch (MAX). Kromě něj a graffiti umělce Nikoly Vavrouse alias Khomy, který celému projektu šéfuje, se na návrzích podíleli umělci Ivan Svárovský (Yvans), Michal Filák (Prorok), Jan Gruml (Slakinglizard), Nelli Plevová (Vanelli) a Oto Vehovský (Phormel). „Jsou to sice malé plochy, ale ten proces byl poměrně náročný,“ uvedl v úterý Khoma. Společnost plánuje od 2. září také hlasovací soutěž o nejoblíbenější kontejner, ve které budou moci lidé vyhrát pro své město finanční dar 100 000 korun.

Fotogalerie
3 fotografie