Fotbalová Liga Mistrů Prahy 14, pěší cesta podél Kyjského rybníka nebo výsadba stromů a gril zóna v Jahodnici – to je jen stručný výčet projektů, kterým obyvatelé s posvěcením radnice dali zelenou v rámci participativního projektu. Některé z nich jsou již realizované. Jiné na uskutečnění čekají. A ty další už lze navrhovat.

Až do konce července

„Člověk, který v dané lokalitě žije, má nejpřesnější představu o tom, co konkrétní místo pálí a jakou změnu potřebuje. Někdy i relativně malá investice může znamenat velký posun k lepšímu,“ uvádí místostarostka Prahy 14 Irena Kolmanová (TOP 09). Zejména z těchto důvodů projekty participativních rozpočtů napříč celou Prahou vznikly. Naposledy se k pražským městským částem připojila Praha 15.

V případě Prahy 14 čili Černého Mostu, Kyjí, Hostavic a Hloubětína, mohou obyvatelé zasílat na radnici své návrhy do 30. července letošního roku. Podmínky pro podání takového návrhu jsou nasnadě. „Asi nejzásadnější je skutečnost, že se projekt musí týkat území, které je v majetku městské části či hlavního města Prahy,“ uvádí koordinátorka projektu Čtrnáctka podle vás Lucie Hlavačková. Navrhovatel musí být starší 15 let – a nemusí úplně nutně bydlet na území čtrnácté pražské městské části. Stačí, aby k dané lokalitě, jejíž změnu v projektu navrhne, měl nějaký vztah. Projekty dále mohou být realizované pouze na veřejně dostupných místech. Výdaje na jejich realizaci nesmí přesáhnout částku 200 tisíc korun. Jak při jejich navrhování postupovat a co vše musí splňovat, se dočtete ZDE.

Trocha inspirace

Jen za loňský rok na radnici přišlo přibližně 30 projektů. Ty se dotýkaly různých oblastí života. Ať už zřízení grilovacího stanoviště v Jahodnici, bezpečného osvětlení na přechodu či nájezdy na chodník nebo revitalizace dětských hřišť a parčíků. Ve vnitrobloku v Bobkově ulici například z loňského ročníku vzešla komunitní zahrádka.