Oproti jiným městským částem, Praha 11 sestavila svou vládnoucí koalici až prakticky čtyři měsíce od komunálních voleb. S o to větší vervou a zapálením se nové vedení radnice pustilo do práce, a po vzoru okolních městských částí představilo i své programové prohlášení pro období 2019 až 2022, kdy by se měly konat další volby.

„Mezi naše aktuální priority patří především zlepšení dostupnosti bydlení, rozšíření parkovacích kapacit a dokončení již nastartovaných projektů, konkrétně dostavby Starochodovské školy a rekonstrukce ubytovny Sandra,“ uvádí starosta jedenáctého pražského obvodu Jiří Dohnal (Piráti).

Místostarosta pro majetek a investice Ondřej Prokop (ANO) k tomu dodává: „Řada míst v Praze 11, ať už se jedná o parky, školské budovy, chodníky nebo třeba dětská hřiště, byla léta zanedbávaná, což nyní hodláme napravit.“ Jednat by se mělo především o revitalizaci veřejného prostoru, vnitrobloků, a o rozvoj zeleně, která je pro sídlištní celek enormně důležitá. Mimo zanedbaných náprav z let minulých však radnice hodlá učinit i několik kroků do rozvoje městské části.

Dotované taxi i vyžití pro mládež

Jedním z nich je vize radnicí dotované přepravy. V rámci ní by senioři nebo handicapovaní obyvatelé mohli odjíždět za symbolickou cenu například k lékaři. Starosta Prahy 11 se navíc v nedávném rozhovoru pro Blesk.cz svěřil, že by na Jižní Město rád nalákal obyvatele z mladší generace. Především jim by tak měly přijít k duhu zvažované dopravní hřiště, adrenalinový park, skatepark, pumptrack i parkour. Dalším krokem „vpřed“ by mělo být zavedení elektronické úřední desky úřadu, respektive jeho digitalizace.

Bezpečněji

Jiný z bodů, na kterých se rada městské části ve svém programovém prohlášení usnesla, se týká rozšiřování kamerového systému bezpečnostních složek za účelem snížení kriminality. K ní by mohla přispět i redukce heren na území městské části, zrovna tak jako rozšíření legálních ploch pro graffiti.

Každý hlas se počítá

Na proměně Jižního Města k lepšímu se podobně jako předešlý rok i letos budou moci podílet i sami občané. Právě k tomu je totiž určen participativní rozpočet, do kterého mohou místní přihlašovat své projekty, ze kterých odborná porota a veřejnost vyberou ty, které se realizují. Loni jich obyvatelé navrhli 53.

Fotogalerie
5 fotografií