Na rekonstrukci vypsala Praha 11 výběrové řízení a na začátku letošního března rada městské části rozhodla o výběru dodavatele, kterým bude společnost Hochtief. Celkové náklady na rekonstrukci několikapatrové budovy jsou 330 milionů korun. Na projekt získala městská část v loňském roce dotaci 200,5 milionu korun od hlavního města. Zastupitelé kvůli němu odsouhlasili i navýšení letošního rozpočtu o 130 milionů korun, které Praha 11 získá z úspor střádaných v předešlých letech.

Po rekonstrukci v nynější ubytovně vzniknou byty o velikosti 2kk až 4kk, sál pro potřeby radnice, kancelářské plochy a prostory pro služby. Byty mají sloužit jako startovací pro mladé rodiny, pro seniory, případně pro veřejné zaměstnance, jako jsou učitelé, hasiči či policisté. U objektu má vzniknout také čtyř až pětipodlažní parkovací dům, který by měl postavit magistrát.

Na poslední chvíli, přesto unáhlené

Opoziční Hnutí pro Prahu 11 (HPP11) nicméně považuje zařazení na program za nestandardní. Zastupitelé podle Šárky Zdeňkové (HPP11) nedostali žádné podklady k ekonomické a sociálně-ekonomické stránce věci a materiál řádně neprojednaly další orgány městské části. Zastupitelé HPP11 proto při hlasování demonstrativně opustili jednací sál.

Podle místostarosty Ondřeje Prokopa (ANO) musel být materiál zařazen na program zastupitelstva už nyní, protože v sobotu vyprší lhůta pro uzavření smlouvy s dodavatelem. Pokud by uzavření smlouvy městská část nestihla, mohl by dodavatel zrušit svůj příslib. Nabídka firmy, která skončila ve výběrovém řízení druhá, byla o 25 milionů dražší. Zároveň by podle Prokopa hrozilo, že by celé výběrové řízení, které trvalo zhruba rok, přišlo vniveč.

Další věcí, kterou opozice na projektu kritizovala, je skutečnost, že nejsou připravena pravidla pro pronájem bytů. Ta by se měla podle Zuzany Malé (za HPP11) zveřejnit, aby radnice rozhodovala skutečně transparentně.

Ubytovna je dlouhodobým, ne jediným problémem

Ubytovnu Sandra koupila v roce 2014 radnice Prahy 11 pod vedením tehdejšího starosty Dalibora Mlejnského (JM-ND, dříve ODS), podle opozice za nevýhodných podmínek. Cena byla 336 milionů korun, přestože o pět let dříve byla budova vydražena za 151 milionů. Tehdejší rozhodnutí Prahy 11 kritizoval i magistrát hlavního města. V objektu funguje levná ubytovna, na jejíž obyvatele si stěžují místní.

Hned vedle Sandry se nachází další mnohapatrový komplex, který nyní postrádá využití. Přestavět ho plánuje pražský magistrát. V bývalém hotelu vznikne 342 bytů, které chce město pronajímat lidem s nízkými příjmy, mladým rodinám s malými dětmi, lidem s omezenou schopností pohybu i seniorům.