Starosta Oldřich Lomecký, jenž stál v čele Prahy 1 osm let a po loňských volbách skončil v opozici, rezignoval na post zastupitele. Poté, co koncem roku vystoupil z TOP 09, tak odchází z politiky. „Je to marné počínání. Za osm let jsme našetřili takřka jeden roční rozpočet, aby ho nynější vedení rozházelo,“ řekl Blesk.cz Lomecký s tím, že jako opoziční zastupitel s tím nemůže nic udělat a považuje to tak za maření svého času. 

Investice do nemovitostí

Rezignaci oznámil v den, kdy Praha 1 schválila rozpočet na letošní rok, který počítá s příjmy 786 milionů korun a výdaji 923 milionů. Daňové příjmy by měly dosáhnout 190,8 milionů korun. Nejvyšší částku v příjmech budou tvořit tzv. transfery, tedy peníze od města a stát, a to přes 582 milionů. Více než 203 milionů budou tvořit vlastní příjmy. Loni radnice schválila rozpočet s příjmy 825,18 milionu a výdaji 1,026 miliardy korun.

V rámci investic, které mají být v hodnotě necelých 270 milionů, plánuje vedení radnice investovat zejména do svých nemovitostí a bytového fondu. Například na projekt rekonstrukce domu v Truhlářské ulici půjde zhruba 80 milionů. Práce mají začít letos na jaře a vznikne tu dům dětí a mládeže. Městská část chce také odkoupit zbývající podíl v domě na rohu Železné a Kamzíkovy ulice, který radnice vlastní napůl se soukromou firmou. Výhledově by v budově měly vzniknout byty.

Konec jedné éry

Nová rada pod vedením starosty Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) nahradila ve vedení městské části koalici TOP 09, ČSSD a ODS vedenou Oldřichem Lomeckým (dříve TOP 09). Starosta Čižinský v minulosti uvedl, že městská část má rezervu zhruba ve výši jednoho ročního rozpočtu. Případné větší investice z rezervy chce nicméně vedení městské části zahrnout až do rozpočtu na rok 2020.