Konec výmluv na to, že se někdo ztratil a neví kde je, konec „nežádoucím návštěvám“. Řešením je malý přístrojek, který při aktivaci upozorní pověřeného pracovníka, že je něco v nepořádku. Aplikovat jej lze v případě násilného vloupání, vtírání se nezvaných podomních prodejců či v případě prostého, leč nepříjemného upadnutí na zem, bez možnosti svépomocného vstaní.

Paniková tlačítka jsou totiž napojena na Pult centrální ochrany Securitas ČR, který poskytuje několik základních služeb. V případě stisknutí tlačítka pracovník ochranky začne zjišťovat okolnosti. V případě sebemenších pochyb může posléze informovat příbuzné či Policii ČR a zároveň může zajistit zásah ochrankou služby. V případě bloudění například v lese lze v případě stisknutí tlačítka zjistit přesnou polohu a podle ní vysledovat cestu správným směrem.

Obyvatelé „devítky“ mají výhodu

Pořizovací cena mobilních panikových tlačítek se pohybuje od 1 000 do 1 500,- Kč podle toho, jaké funkce má tlačítko umět. Rozšířená verze umožňuje například vysledovat přesnou polohu majitele skrze wi-fi sítě. Měsíční cena provozu se potom liší od 51 do 500,- Kč měsíčně. Pro obyvatele Prahy 9 jsou však základní zařízení zdarma. Ovšem po uplynutí určitého času užívání.

„Zájemci o toto zařízení, kteří mají trvalé bydliště v naší městské části, mohou získat základní panikové tlačítko zdarma, pokud budou zároveň minimálně dva roky využívat monitoring PCO Securitas ČR,“ uvedl místostarosta vysočanské radnice Adam Važanský (ODS). Zájemci o panikové tlačítko mohou více informací zjistit na telefonním čísle 777 888 897.