Těžko odhadovat, co vede neznámé vandaly k neustálému ničení veřejných prostranství v Praze 9. Loni v březnu kdosi posprejoval kamenné stěny vyhlídky Prosecké skály, na podzim ji zase někdo poničil a vylámal části zábradlí. Na přelomu roků 2017 a 2018 zase někdo vytrhal celkem sedm hrušní podél naučné stezky Amerika.

„Hrušně jsme vysázeli po dohodě s magistrátem hl. m. Prahy,“ uvedl k události radní Prahy 9 Zdeněk Davídek (HPP). „Vybrali jsme staré krajové odrůdy, tedy ty, které vznikly před druhou světovou válkou. Hrušně měly růst podél naučné stezky a těšili jsme se, že návštěvníci ocení nejen jejich estetickou funkci, ale ochutnají i jejich plody.“

Konec dobrý, všechno dobré

Proč kdosi hrušky vytrhal, se lze jen domýšlet s nejvyšší představivostí. Už jen z toho důvodu, že byly krátce poté objeveny pohozené po okolí. Všimla si jich na procházce všímavá obyvatelka Proseka, která na ně upozornila.

Vytrhané hrušky byly nejprve po nějaký čas uloženy do kbelíků s vodou, aby se vzpamatovaly, následně se pak přesadily do květináčů. Po celou dobu se o ně starali pracovníci firmy Hortus-správa zeleně.

V březnu se konečně vrátily na své původní místo – přesně ty samé, které zde rostly předtím. „Věřme, že hrušně u naučné stezky už definitivně zapustí své kořeny, abychom si jednou mohli odpočinout v jejich stínu a pochutnat si na jejich plodech,“ uvedla tisková mluvčí Prahy 9 Marie Kurková.