Vedení osmého pražského obvodu se snaží přicházet s jakýmsi kompromisem mezi opuštěnými prostory a naopak místy s dlouhodobým využitím. Spousta projektů totiž vzniká dlouhé roky, a tak se objevila myšlenka poskytnout některá místa různým kulturním organizacím a spolkům, které by prostory využívaly, než se plánované projekty dokončí.

Příkladem jsou Karlínská kasárna, kde má vzniknout nový justiční palác, přestavba ale potrvá minimálně šest let. V současnosti tu funguje veřejný prostor s největším pískovištěm v Praze, kurty, bary a malým divadlem.

Dalším prostorem s podobnými plány jsou oblouky Negrelliho viaduktu. Tady se po dokončení rozsáhlé rekonstrukce mají objevit nové obchody a služby po vzoru západních metropolí. Radnice Prahy 8 nechce dopustit, aby se z místa stala druhá Pařížská s luxusními prostory. Naopak by se tu mělo objevit běžnému obyvatelstvu přístupnější složení podniků.

V rámci uváděné myšlenky se pracuje i s domem v ulici Za Poříčskou bránou, který byl deset let opuštěný. V současnosti tam funguje spolek, který se zasazuje o opětovné využívání starého nábytku, ale také alternativní divadlo Pomezí, které hraje svá vystoupení v přirozeném prostředí přímo mezi diváky.

„V nejbližších měsících by se v budově měla objevit kavárna, která oživí větší část přízemí, vstupní chodbu a dvůr. Jde o snahu dostat z této ulice nedobré věci, vytlačit odtud drogový obchod a špínu,“ dodal k tématu místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus (SZ).

Díky podobným projektům se v Karlínských kasárnách mohly konat akce pro veřejnost. Podívejte se, jak to vypadalo během otevírání a festivalu 4+4 dny v pohybu:

Video
délka: 00:36.25

Kasárna Karlín otevřela Eva Fornálová

Fotogalerie
50 fotografií