„Radnice vymezí část peněz z ročního rozpočtu, obyvatelé přijdou s detailně propracovanými návrhy toho, co by se podle nich mělo v následujícím roce vylepšit, a za asistence městské části tyto projekty doladí,“ vysvětlila mluvčí Prahy 14 Veronika Bernám, jak participativní rozpočet funguje.

Pak už následuje řada veřejných projednání a sousedských setkání, na nichž autoři své projekty představí dalším lidem. Vyvrcholením celé „akce“ je hlasování, během něhož obyvatelé rozhodnou, které z předložených projektů městská část zrealizuje. Veškeré informace se dozvíte na webu projektu.

Participativní rozpočet funguje také v jiných částí Prahy. Například v Horních Počernicích takto vybudovali několik školních hřišť, v Praze 10 chystají zvelebit park Solidarita. V Praze 3 skončilo hlasování v červnu a peníze poputují do skateparku na Pražačce nebo do pouličních záhonků.

VIDEO: Jak participativní rozpočet funguje, vysvětloval místostarosta Prahy 3 Alexander Bellu v úvodní reportáži tohoto dílu Selfie z Prahy:

Video
délka: 06:37
1080p 720p 480p 360p 240p

Triky, jak přelstít červenou na semaforu! A v parcích nutí lidi chovat se jako zvířata. Matěj Smlsal, Matěj Šrám, David Vaníček