Pokud procházíte kolem ohrady s koňmi v Netlukách, respektujte cedule u výběhu a zdejší koně nekrmte. I když koňům dáte jen pytlíček s chlebem, můžete mu ublížit. I přesto, že si třeba řeknete, že pár kusů chleba koni nic neudělá, mýlíte se. Nevíte, kolik lidí a čím koníka krmilo před vámi.

Žaludek koně není na trávení pšenice a žita přizpůsobený. Lepek, který pečivo obsahuje, je pro zvíře těžce rozložitelným lepidlem a může být příčinou kolikových problémů. Současně i zdánlivě zdravá jablka můžou koně ohrozit.

Koně zabila tráva

Neměl by jich dostat více než 5 kusů, protože cukr v nich obsažený může zvířeti způsobit zchvácení kopyt. „Jak by se vám líbilo, kdyby někdo chodil na vaši zahradu a krmil vašeho psa či děti? S argumentem, že má ale jen pár granulí nebo bonbonů,“ uvedla rozčílená Anna Vomelová z Netluk, která musela jednoho ze svých koní kvůli takzvaným „krmičům“ uspat.

Koni Indiánovi byla dokonce osudná obyčejná tráva od cizích lidí. Proto ani tu koňům do ohrady nesypte. „Museli jsme uspat našeho kamaráda, učitele a komika, koně Indiána, protože ho lidé zabili vysypanou trávou ze sekačky. V dubnu tak musel být ukončen nevinný život, a to jen kvůli lidské blbosti,“ vysvětlila Anna Vomelová.

Podobný případ řešil také Královický Dvůr, jehož lipická klisna Rosie bojovala na veterinární klinice o život, a to také kvůli krmivu, které ji kolemjdoucí lidé poskytli. Lidé od koní tak budou rádi za suchý chleba, který jim do stáje přinesete. Většinou vám dokonce i povolí nakrmit vybrané koně, prosí ale, abyste bez svolení jejich zvířata nekrmili a nezpůsobovali jim tak bolesti.