Rodinné centrum i knihovna by měly vzniknout v prvním patře bytového domu. Prostor pro klub pro rodiče s dětmi byl už zkoulaudován a mohl by se tak otevřít už v první polovině příštího roku.

Takové využití nebytových prostor považujeme za velmi smysluplné. V objektu jsou také startovací byty pro mladé rodiny, takže jsme přesvědčení, že rodinné centrum má své opodstatnění. Roli knihoven potom nepovažujeme ani zdaleka za překonanou. Zatímco pobočky z metropole dlouhodobě ubývají, jsem rád, že Praha 10 se snaží o opak,“ uvedl radní Ondřej Počarovský (TOP 09).

V Bytovém domě Malešice tak do konce příštího roku vznikne významný komplex veřejných služeb, který bude nabízet široké možnosti společenského využití. Kromě plánované knihovny a rodinného centra zde už funguje například klub seniorů nebo veřejná jídelna a dětská herna.

O provozovateli rozhodne veřejná soutěž

Podobná centra mají obrovský společenský význam. Nabízí vyžití lidem, kteří by ho sami hledali jen těžko a propojuje lidi v podobných životních situacích,“ vysvětlil Ondřej Počarovský.

Rada městské části ve středu 30. listopadu schválila záměr na rozšíření služeb v Bytovém domě Malešice, nyní se začne pracovat na přípravě jejich fungování. Provozovatel rodinného centra bude vybrán na základě veřejné nabídky, s vítězem bude podepsána smlouva na dobu neurčitou s půlroční výpovědní lhůtou.

Není efektivní, aby všechny služby pro rodinu poskytovala městská část prostřednictvím svých zřízených organizací. Existují zkušení provozovatelé těchto služeb, a to s velkým zapojením veřejnosti,“ doplnil Ondřej Počarovský, který má na starosti i sociální a rodinnou politiku.

Prostor, ve kterém by mohla vzniknout veřejná knihovna, čeká na dokončení a kolaudaci. Městská knihovna v Praze na území desáté městské části provozuje čtyři pobočky, projevila proto už dříve o prostory zájem.