Soutěž byla určená pro všechny občany nejen Prahy 22, kteří měli chuť se aktivně zapojit do společenského života v městské části Praha 22. Cílem události bylo společné setkání přátel bez ohledu na generační zařazení při společném obědu.

V letošním roce se akce účastnilo 310 občanů a upekli jsme 52 soutěžních kachen. Tento rok překvapivě zvítězil dvanáctiletý občan Hájku Ladislav Machač, který zvolil netradiční recept, kdy kachnu rozporcoval a předvedl ji formou smažených stripsů,“ vysvětlil Martin Schwarzmayer, předseda Spolku občanů Hájku.

Hájecká kachna 2016 má svého vítěze. Návštěvníci si pochutnali i na kachně povidlové
Autor: Spolek občanů Hájku

S dalším netypickým receptem přišla paní Naďa Machačová, která připravila tradiční ukrajinský recept. Kachna se upravuje ve formě pečených karbanátků s různým druhem bylin a podává se pak s bramborovým salátem. Tento recept získal paní Nadě druhé místo. Jako třetí se umístila paní Věra Příbková, ta se účastnila i v minulém ročníku soutěže, kdy se umístila se svým receptem jako druhá.

Účastníci dostali knihu Jeřabiny z Chang-čou

Vítěz Ladislav Machač obdržel kromě mnoha drobných dárků hlavní putovní cenu ve formě skleněné kachny sklářského výtvarníka Jiřího Pačínka, na kterou bude dále vypískováno jeho jméno.

Všichni účastníci soutěže dostali odměnu, a to knihu o životním příběhu pana Marka Veselého Jeřabiny z Chang-čou, kterou sepsal Jan Cimický. Osobně pak toto dílo všem podepsal a věnoval. Jedni z hlavních hostů byli i herečka Jana Bernášková a scénárista Rudolf Merkner,“ uvedl Martin Schwarzmayer.

Celý den panovala pohodová atmosféra. Všichni návštěvníci obdrželi pohoštění a snědlo se tak 52 kachen, 120 šišek bramborového knedlíku, 23 kg červeného zelí. K tomu se samozřejmě vypilo i 5 sudů piva a 184 lahví Svatomartinského vína.

„Těšíme se na třetí ročník Hájecké kachny 2017, který se uskuteční 11. listopadu 2017 ve 12 hodin. Již nyní přislíbily účast populární osobnosti kulturního, společenského a gastronomického světa,“ uzavřel předseda spolku. 

Podívejte se na fotografie ze soutěže Hájecká kachna:

Fotogalerie
36 fotografií