V pondělí skončilo u Městského soudu v Praze dokazování v případu Filipa S., který čelí obžalobě z nelegální služby v ukrajinské armádě a rabování v místech válečných operací. Soud v pondělí vyslechl posledního svědka a došlo na závěrečné řeči, státní zástupce Martin Bílý v té své pro Filipa S. navrhl desetiletý trest. Ten se pohybuje při spodní hranici zákonné trestní sazby, podle ní by totiž mohl být muž potrestán odnětím svobody na 8-15 let a případně i doživotí. Městský soud v Praze mu nakonec „napařil“ sedm let vězení.

„Pan obžalovaný je usvědčován jednak videozáznamy, které sám pořídil na území Ukrajiny, jednak výpovědmi svědků,“ uvedla předsedkyně senátu pražského městského soudu Hana Krestýnová.

Sám obžalovaný v rámci své závěrečné řeči vyjádřil nad svým jednáním lítost, ale také podotkl, že jeho úmyslem nebylo se na Ukrajině obohatit. „Chtěl bych prohlásit, že jsem skutečně vzal některé věci, o kterých obžaloba hovoří. Nicméně žádnou z nich jsem nevzal, abych se obohatil. Měl jsem příležitost se zmocnit mnohem hodnotnějších věcí, než je dýchací maska a sluneční brýle,“ řekl Filip S. u soudu s tím, že předměty vzal, jelikož pro něj údajně měly citovou hodnotu.

Půl kila šperků?

Podle obžaloby měl ale Filip S. v místech, kudy se začátkem války na Ukrajině prohnala ruská armáda, vzít i několik cenností, jako prsteny či slitky drahých kovů. Podle státního zástupce se mimo jiné jednalo přibližně o půl kilogramů různých šperků. O nich obžalovaný muž tvrdí, že je dostal darem od ostatních vojáků a že se vždy řídil rozkazy svých nadřízených.

„Na bojišti bylo mnoho faktorů, které mě vedly k rozhodnutím, které jsem učinil. Podřízenost, stres, šok, strach, nedostatek spánku, to jsou faktory, které jsem doposud nezažil. Jsem si jistý, že nebýt těchto faktorů, nic z toho by se nestalo,“ řekl Filip S. závěrem svého vystoupení.

Obhájce Filipa S. ve své závěrečné řeči připomněl vyjádření vysoce postaveného představitele ukrajinských ozbrojených sil, podle kterého nelze dobrovolnický pluk považovat za součást ukrajinské armády.

„Nechci zpochybňovat, že můj klient nějakým způsobem vojensky působil v okolí měst Irpiň a Buča. Nicméně jestliže samy autority Ukrajiny označují Karpatskou Sič jako dobrovolnickou formaci, jsem přesvědčen, že nemůže jít o cizí ozbrojené síly a právní kvalifikace nepřichází v úvahu,“ řekl ve své závěrečné řeči obhájce Filipa S.

Přitěžující okolnost - ziskuchtivost

Podle státního zástupce ve prospěch Filipa S. hraje fakt, že má čistý trestní rejstřík. Přitěžující okolnosti jsou podle něj v zásadě dvě. Obžalovaný muž se jednak měl dopustit dvou trestných činů najednou a podle státního zástupce se rabování dopustil ze ziskuchtivosti. „Obyvatelé této oblasti jsou dost postiženi tímto válečným konfliktem a není nutné, aby kdokoliv jezdil na toto území, dopouštěl se tam trestné činnosti a zesiloval jejich utrpení,“ řekl novinářům státní zástupce Martin Bílý.

Obžaloba vinila Filipa S. ještě z přečinu služby v cizích ozbrojených silách, protože se do bojů na Ukrajině zapojil bez souhlasu českého prezidenta. V tomto ohledu ho ale soud zprostil viny. Muž tvrdí, že vycházel z příslibu českého premiéra a bývalého prezidenta ohledně beztrestnosti pro lidi, kteří odjedou bojovat na Ukrajinu. O následné zastavení svého stíhání nicméně prezidentskou kancelář nepožádal.

„V této chvíli nechci hovořit o spokojenosti či nespokojenosti. Vyzdvihl bych nejdůležitější dojem, který si z jednací síně odnáším, a to je, že odůvodnění paní předsedkyně senátu, byť neformální, bylo velmi konzistentní, bylo vyčerpávající skutkově i právně a já jsem tam vnímal i jakýsi lidský prvek. A takto si představuji justici,“ nechal se po vynesení rozsudku slyšet obhájce Filipa S. Uvedl také, že to, zda se muž odvolá, či nikoliv, se rozhodne teprve poté, co rozhodnutí po jeho doručení podrobně prostudují.

Státní zástupce se hodlá odvolat. „Co se týče trestní sazby, neshoduji se se soudem v tom případě, že by bylo namístě jít pod zákonnou hranici trestní sazby, která činí 8 až 20 let. Je to přísná trestní sazba, na druhou stranu u pana obžalovaného neshledáváme žádné mimořádné okolnosti, které by mohly znamenat, že v tomto případě lze jít pod zákonem danou trestní sazbu. Pan obžalovaný se v závěrečné řeči částečně doznal, částečně litoval, ovšem to jsou obecně polehčující okolnosti, není to důvod, proč jít pod zákonem stanovenou trestní sazbu,“ řekl novinářům.

Fotogalerie
6 fotografií