Jednání, z nějž je žena obžalovaná, se měla dopustit v období mezi 21. únorem a 4. dubnem 2022, a to celkem ve 12 dnech. Tehdy osmiletý chlapec byl hospitalizován v motolské nemocnici, kde ho na několik týdnů čekala chemoterapie, jeho máma tam byla s ním. Jenže se začaly dít divné věci – u chlapce se zničehonic začaly objevovat vážné otravy krve, kvůli nimž opakovaně končil na jednotce intenzivní péče. Lékařům to bylo podezřelé.
„Septický stav většinou není jedna krátká epizoda. K sepsi u onkologicky nemocných dětí nejčastěji dochází uvolňováním bakterií ze střeva. Rozvíjí se během hodin až dnů, i léčba trvá několik dnů. U něj to byla vždycky krátká epizoda, která trvala jednotky hodin. Pak se jeho stav relativně rychle zlepšil. Průběhy byly na jednu stranu neobvykle těžké, na druhou stranu neobvykle krátké,“ řekl u soudu podle serveru iDnes.cz vedoucí lékař JIP v Motole Karel Švojgr.
Finalistce Miss zbil cyklista mámu (†47): Brutálnímu napadení přihlížely jeho děti! Není to člověk, říká …

Vzorky pak ukázaly, že se chlapci do krve dostaly choroboplodné zárodky z vnějšku, lékař pak podle svých slov pojal podezření, že někdo manipuluje s katetrem, jejž měl chlapeček zaveden do žil. Podezření padlo na matku, která s ním byla takřka neustále. Nemocniční ombudsmanka následně poradila, aby byla přivolána policie. Žena následně skončila na psychiatrii v Kosmonosích a od té doby už se u jejího synka žádné podobné stavy neobjevily.
V tu chvíli svou vinu odmítala, přiznala se až psychologovi a psychiatričce při znaleckém zkoumání. „Prostě jsem chtěla, aby to všechno skončilo, aby byl klid. Nechtěla jsem ho tady nechat samotného. Když jsem dál nemohla, hledala jsem, jak to skončit. Já bych skočila pod auto. Nejdřív jsem to chtěla ukončit, pak už ne. Poprvé jsem mu aplikovala kohoutkovou vodu v březnu, bylo to dvakrát nebo třikrát. Udělala jsem to proto, že jsem nechtěla, aby tady na tom světě zůstal sám. Měl horečky. Po pár dnech jsem mu to dala dvakrát z důvodu prodloužení hospitalizace. Měla jsem strach, že skončíme na ulici,“ uvedla žena.
Byla v těžké situaci
U hlavního líčení vyšlo najevo, že byla v tíživé životní situaci. Byla na vše sama, biologický otec se o dítě nestaral, neměla ani nikoho dalšího, kdo by ji mohl v péči o onkologicky nemocného chlapce zastoupit. „Opravdu si nepamatuji rodiče, který by neměl aspoň krátkodobý zástup, nikoho z rodiny a žádnou sociálně podpůrnou síť. Maminka si tuto síť vytvářela až na oddělení,“ uvedla u soudu psycholožka z dětské onkologie v motolské nemocnici Jana Víchová. Když byla matka se synem v Motole hospitalizována poprvé, v roce 2021, měla deprese, přišla o byt i o práci. Byla na chlapce silně fixovaná a on na ni, měla také problémy s příjmem potravy a další psychické potíže, v důsledku čehož přímo v nemocnici zkolabovala.
U soudu žena pouze prohlásila vinu, dále vypovídat odmítla. Za těžké ublížení na zdraví jí hrozí až 12leté vězení, soudkyně Silvie Slepičková ji ale upozornila, že by mohlo dojít k překvalifikování trestného činu na pokus o vraždu, kde by jí hrozilo 15 až 20 let, případně výjimečný trest.
Věděla, co dělá
Znalci uvedli, že žena věděla, co dělá, a chápala i důsledky svého jednání. „Podle mého názoru mohlo být její motivací vyřešení situace, která spočívala v nedořešené otázce bydlení a pocitu vlastní neschopnosti postarat se samostatně o nemocného syna,“ uvedla u soudu znalkyně v oboru psychiatrie Monika Holečková. Znalci ale také uvedli, že se žena z trestního stíhání ponaučila a možnost resocializace je u ní dobrá. Matka prý také svému synkovi vysvětlila, co udělala, on prý reagoval slovy: Maminko, tys mi nikdy neublížila. Syn je na tom teď lépe, chodí do speciální školy, matka si našla bydlení i práci. Se synem, který je umístěn v dětském centru, se vídá.
V Motole zachránili pobodanou ženu z Novodvorské Fakultní nemocnice Motol