Severočeský podnikatel Horáček spolu s dalšími lidmi podle dřívějších informací policie ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích, za což údajně žádal úplatky. Vedle Horáčka je v kauze stíhána také bývalá ředitelka Nemocnice na Bulovce Andrea Vrbovská, někdejší ředitel nemocnice František Novák nebo bývalý poslanec ODS Marek Šnajdr. Policisté v kauze prověřovali například veřejné zakázky na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních aut.

Celkem bylo v kauze manipulace nemocničních zakázek postupně obviněno přes 20 lidí a osm právnických osob. Zdeněk Matula z pražského vrchního státního zastupitelství serveru řekl, že jiná dohoda o vině v kauze uzavřena nebyla. Horáčka začali policisté stíhat v červnu 2018, ve vazbě byl přes půl roku, do výkonu trestu tedy již nastoupit nemusí.

Horáček byl od konce června 2018 do ledna 2019 ve vazbě kvůli obavě policistů, že bude působit na dosud nevyslechnuté svědky nebo jinak mařit vyšetřování. Horáček kvůli vazbě podal stížnost k Ústavnímu soudu, ten ji však odmítl jako zjevně neopodstatněnou.

Dohodu o vině a trestu sjednává státní zástupce s obviněným, který musí mimo jiné prohlásit, že spáchal skutek, pro který je stíhán, pokud na základě dosud opatřených důkazů a dalších výsledků přípravného řízení nejsou důvodné pochybnosti o pravdivosti jeho prohlášení. Dokazování se v tomto případě neprovádí. Pokud dojde ke sjednání dohody, předloží žalobce soudu návrh na její schválení.

Soud dohodu schválit nemusí, pokud je nesprávná nebo nepřiměřená. Od loňska lze dohodu nově uzavřít u všech trestných činů, včetně zvlášť závažných zločinů.

Fotogalerie
4 fotografie