Celý příběh začal loni v květnu, kdy František M. přišel za Radkem s lákavou nabídkou. Chtěl údajně dovážet auta a další zboží ze zahraničí, potřeboval na to ale peníze. Radek Žalud sám kromě toho, že se věnuje hudbě, také podniká, shání například počítače a chytré telefony pro hendikepované a viděl v tom možnost, jak pomoci kamarádovi a také šanci získat nějaké zboží levněji.

Neměl důvod mu nevěřit

Radek Žalud se s ním znal řadu let, věděl i o tom, že František M. se dříve podobnému podnikání věnoval a proto a původně neměl důvod mu nedůvěřovat.

K vracení peněz se ale příliš neměl a Radek se po nějaké době začal ptát, co se děje. František M. se různě vymlouval, proto se zpěvák rozhodl řešit celou věc trestním oznámením. Bohužel až poté se od dalších lidí dozvěděl, že František M. se topí v dluzích.

Po různých částkách mu naposílal celkem 1 578 000 korun z rodinných úspor. František M. je z něj podle rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 4 vylákal pod smyšlenou záminkou například na nákup právě mobilních telefonů, zaplacení cla nebo pořízení dalších aut, které měl dovézt.

Věděl, že dluhy nikdy nezaplatí

Ukázalo se také, že celý podvod měl chytře vymyšlený. Peníze si totiž nechal posílat na účet svého nezletilého syna, který se jmenuje stejně jako on, protože kvůli dluhům a exekucím účet nemá. „Již v od počátku věděl, že finanční prostředky použije pro svou osobní potřebu a nikoliv k deklarovaným účelům, a dále věděl, že vzhledem k výši exekucí, které jsou proti němu vedeny, nebude nikdy schopen finanční prostředky poškozenému vrátit,“ konstatoval soud.

Peníze z účtu pak převáděl na další konta svého syna a nezdráhal se je utrácet. Místo toho, aby zboží dovážel, si ho ale nejspíše kupoval pro vlastní potřebu. „Prostředky byly použity zejména na nákupy v Alza.cz, i-style a dalších obchodech s elektronikou, nákupy oblečení a dalšího spotřebního zboží a dovolenou,“ stojí v rozsudku.

František M. poprvé vypovídal až u soudu, kde uznal, že od Radka Žaluda dostal přes milion a půl. Hájil se tím, že Radek dobře věděl o jeho finanční situaci, šlo o osobní půjčku a o žádných investicích do dovozu aut zpočátku prý vůbec nemluvili. Řekl také, že peníze chtěl vracet během 5 až 10 let, doposud mu každopádně vrátil směšných 5 tisíc.

Exekuce za více než 20 milionů

U soudu také zaznělo, jak velké dluhy František M. má. Zjistilo se, že proti němu je vedeno celkem 24 exekucí. „Vymáhaná částka je v celkové výši 22.695.741,- Kč, nicméně v této částce není započítáno celé příslušenství jednotlivých exekucí, takže skutečně vymáhaná částka je vyšší,“ stojí v rozsudku.

„Podniká“ již řadu let

Radek už také dříve zjistil, že rozhodně není první, kdo se stal obětí tohoto stylu „podnikání“ jeho dnes již bývalého kamaráda. Když začal celou věc řešit, zjistil, že už dříve si půjčil od několika lidí. Jeho dřívější prohřešky mu u soudu příliš nepolepšily. Rozsudek upozorňuje na to, že byl již dvakrát v podmínce, jednou dokonce za zpronevěru.

Během zkušební doby se sice osvědčil, soud ale přihlédl k tomu, že jeho poslední podnikatelský počin, na který mu naletěl Radek Žalud, spáchal ještě v době, kdy byl v podmínce. „Nelze přehlédnout, že obžalovaný zneužil důvěry poškozeného, který je osobou postiženou ztrátou zraku a který obžalovanému velmi důvěřoval. Obžalovaný se k jednání nedoznal, uvedl sice, že celá věc ho mrzí, neprojevil však žádný náhled na to, čeho se dopustil,“ dodává rozsudek.

Obvodní soud pro Prahu 4 mu tedy za trestný čin podvod uložil dvouletý nepodmíněný trest ve věznici s ostrahou. Rozsudek zatím není pravomocný. Kromě toho má také vrátit celou částku, kterou z Radka vylákal. Zpěvák se tak nakonec dobral spravedlnosti, zda ještě někdy své peníze uvidí, je ovšem kvůli šílený dluhům Františka M. ve hvězdách.

Video
délka: 04:25.20
Video se připravuje ...

Slepý zpěvák Radek Žalud: Zpívá se slavnými hvězdami, nejvíc ho dojalo vystoupení ve věznici YouTube/ Trtina Milda

Fotogalerie
12 fotografií