Vše začalo na 4. km dálnici D1 ve směru na Prahu. Středočeští policisté tam chtěli bílou dodávku zkontrolovat, řidič ale náhle dupl na plyn a uháněl směrem k Praze. Policisté na území hlavního města dostali echo a začali dodávku pronásledovat. „Auto ujíždělo ulicí 5. května přes Nuselský most až do Holešovic. Tam prorazilo závoru u parkoviště jedné firmy, najelo na travnatý porost a po najetí do kmenu havarovalo,“ popsal Blesku policejní mluvčí Richard Hrdina. 

Řidič z dodávky hned vyskočil a utekl, ze zadních prostor také vyběhly desítky migrantů! „Policisté 29 osob omezili na osobní svobodě, jednalo se o migranty, obyvatele Sýrie,“ dodal Hrdina. Na místě zasahoval také vrtulník s termovizí, díky němuž policisté našli několik migrantů skrývajících se v trávě. Po řidiči policisté pátrali. „V dopoledních hodinách ve Stromovce nalezli muže, který odpovídá popisu řidiče,“ dodali později. 

Řidiči hrozí trest

Migranty si na místě převzali policisté z cizinecké police, kteří teď budou zjišťovat, jestli mají zažádáno o azyl v některé ze sousedních zemí a jak se do České republiky dostali. „S řidičem byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, za což může v případě odsouzení strávit až dva roky za mřížemi. Pokud by se šetřením prokázalo, že takto činil za úplatu, zvýší se trestní sazba až na pět let,“ dodali policisté.

Video
délka: 01:41.77

Dodávka ujížděla před policií, v Holešovicích z ní vyskákalo 29 migrantů. (12. srpna 2021) Policie České republiky

Fotogalerie
40 fotografií