K vyzrazení informací mělo dojít v roce 2014, kdy Aleš K. působil u již zaniklého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v hodnosti kapitána na pozici vrchního komisaře.

Jednalo se o elektronická data předaná na flash disku. „Předal složku čítající nejméně 1112 souborů obsahující neveřejné interní informace Policie ČR o motorkářském klubu Hells Angels,“ uvedl státní zástupce Martin Bílý k prvnímu bodu obžaloby.

Elektronická data si měl podle obžaloby Marek L., kterému je předal, uložit do svého počítače. „Obviněný věděl, že udržuje kontakty s některými členy tohoto klubu,“ stojí v obžalobě.

„Data obviněný dostal k disposici od kolegy na základě ústní žádost, kterou odůvodnil smyšlenými důvody,“ pokračoval státní zástupce. Obvinění podle obžaloby věděl, že se jedná o neveřejné informace určené pouze pro potřeby Policie ČR, ke kterým by se Marek L. nemohl jinak dostat.

Podle druhého bodu obžaloby se dopustil dalšího vynášení informací v roce 2015 stejnému člověku. „Záměrně poskytl Marku L. výhodu, spočívající ve sdělení neveřejných a utajovaných informací, neboť tyto informace by nemohl žádným zákonným způsobem zůstat,“ dodal státní zástupce.

Cítí se nevinen

Obviněný první část obžaloby odmítl. „Necítím se vinen ze spáchání tohoto skutku,“ řekl. Druhý bod obžaloby nerozporuje, ale nemyslí si, že došlo ke spáchání trestného činu. Jeho výpověď k případu zazní až ve středu vzhledem k tomu, že se jedná o utajované informace a hlavní líčení bude probíhat bez účasti veřejnosti. 

U soudu se četly výpovědi několika kolegů Aleše K., jeden z nich uvedl, že data, která měl předat, byla velmi cenná. „Hell’s Angels je uzavřená komunita a jakékoliv informace je těžké získat,“ uvedl. 

Aleš K. k tomu řekl, že se o problematiku motorkářského gangu nikdy nezajímal. Je obžalovaný ze zneužití pravomoci úřední osoby, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a ohrožení utajované informace. V případě odsouzení mu hrozí 8 let vězení.

Fotogalerie
8 fotografií