Středoškolačka chtěla 10. května kolem šesté večer odjet vlakem z Prahy. Na smíchovském nádraží se kolem ní začal motat mladý, zhruba 25letý muž, žena si ho všimla v nádražní budově, když tudy procházela směrem na nástupiště. Oba pak dorazili na peron. „Dotyčný tam nastoupil do odstavené vlakové soupravy a skrze okno vlaku začal před dívkou onanovat. Mezitím přijel rychlík, do kterého dívka nastoupila, bohužel nastoupit stihl i dotyčný muž,“ popsal situaci policejní mluvčí Jan Rybanský.

Neodbytný úchyl si ženu našel v kupé, kde seděla sama, a v obtěžování pokračoval. „Uchopil ji za levé zápěstí, násilím zvedl ze sedadla a silou přitiskl na stěnu kupé,“ uvedl mluvčí. Dál se k dívčině štěstí nedostal - vlak totiž začal brzdit do stanice Praha - hlavní nádraží, muž se zřejmě lekl a po zastavení z vlaku utekl. Šokovaná dívka pak vše nahlásila na policii.

Skončil ve vazbě

Vypátrání dotyčného policistům naštěstí netrvalo dlouho. „V současné době se totiž nachází ve vazební věznici za drogovou kriminalitu, kde byl i vyslechnut. V uplynulých dnech se nám také přihlásily další tři ženy, které s ním mají obdobnou skušenost,” sdělil s odstupem týdne Rybanský.

Lze obtěžování předejít?

Jelikož se ani zdaleka nejedná o ojedinělý případ tohoto rázu, radí policie, jak se v takových chvílích zachovat nebo se jim vyvarovat. „Prvním krokem, jak předejít shora popisovanému setkání je naplánování cesty, či aktivity tak, abychom se vyvarovali místům osamoceným, nefrekventovaným či zastrčeným. Pokud již dojde k setkání s osobou, která vykazuje známky exhibicionismu, snažíme se co nejrychleji vyhledat společnost více lidí,” policejní koordinátorka prevence Iveta Nácovská.

Podle ní je vhodnější případné exhibicionisty ignorovat a neodpovídat jim na případné otázky. Pokud obtěžování neustává, je nejvhodnější vytočit tísňovou linku 158.

Pomohou fotky a video?

Aby se případné nahlášení na policii neneslo jen v rovině slovo proti slovu, uchylují se lidé často k pořizování fotografií či videí. „Pro policisty je při vyšetřování stěžijní mít potřebné materiály, které poukazují na potencionálního pachatele, či provokatéra, ale mějme na paměti, že nikdy nevíme, jak osoba zareaguje, pokud uvidí, že ho fotografujete, či natáčíte. Život a zdraví osob jsou tedy vždy na prvním místě,” vysvětluje Nácovská.

Video
délka: 00:32.00

Muž onanoval před ženou, pak ji ve vlaku obtěžoval. Policie České republiky

Fotogalerie
3 fotografie