Kott poukázal na to, že jde o dlouhodobou záležitost. „Bavíme se o období vyšetřování, které bylo mezi roky 2011 až 2015. S policií spolupracujeme pět let,“ uvedl ředitel.

Soukromé zařízení se specializuje na léčbu pacientů s rakovinou či plicními chorobami nebo péči o umírající. Nemocnice má podle Kotta 200 lůžek a funguje normálně. Bez omezení je podle něj také provoz ambulancí.

Policie v kauze obvinila 58 lidí, kromě lékařů a sester i některé pacienty. Zdravotním pojišťovnám vznikla podle vyšetřování škoda více než 19 milionů korun. Podle mluvčího Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslava Ibeheje jde hlavně o lékaře a sestry z nestátního zdravotnického zařízení ve středních Čechách.

„Peníze nikdo neukradl“

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler v úterý uvedl, že zařízením je Nemocnice Na Pleši, v níž je jednatelem. On sám ani lidé z jeho okolí mezi obviněnými nejsou. Podle něj peníze nikdo neukradl. Pokud někdo něco špatně vykazoval, skončilo to zase v péči o pacienty, míní. „Víme jen, že policie zablokovala účty a asi bychom měli ukončit léčbu pacientů atd. Nevím, kdo za to může,“ dodal Šmucler.

Podle Kotta měla nemocnice pouze na čtyři až pět dní problém s cash flow, to už se ale vyřešilo. „Obstavené účty jsou, to je asi běžný postup Policie České republiky. Pokud bylo usnesení, tak součástí usnesení je toto obstavení. Ale druhý majitel se k tomu postavil tak, že všechny tyto věci srovná a my jedeme dál,“ uvedl Kott. Druhým jednatelem vedle Šmuclera je podle údajů z obchodního rejstříku Jan Hromádka.

Jaká bude budoucnost nemocnice, není známo. Šmucler prý se společníkem řeší, jestli on bude pokračovat. „Já v tom pokračovat určitě nechci,“ řekl Šmucler Českému rozhlasu. Kott to nechtěl komentovat. „Jsem výkonný ředitel, a to si musí vyřešit majitelé,“ dodal.

Fiktivní zákroky obvinění podle policie vykazovali nejméně od února 2011 do konce roku 2015. Některým obviněným hrozí až deset let, všichni jsou stíháni na svobodě. Případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Praze. Spis je velmi obsáhlý, jen usnesení o zahájení trestního stíhání má 1132 stran.

Fotogalerie
24 fotografií